Murat KURUM'dan Termik Santraller Hakkında Açıklama

Geçtiğimiz zamanlarda, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, fitresi olmayan termik santrallerinin kapatılacağını açıklamıştır.

Enerji 05.01.2020, 15:32 Onur DİMLİ
Murat KURUM'dan Termik Santraller Hakkında Açıklama

Geçtiğimiz günlerde ise bu işlem yapıldı ve bazı termik santraller kapatıldı. Termik santrallerinin kapatılması, vatandaşta endişe ile karşılandı. Termik santrallerinde kapanma nedeni ile elektriksiz kalmaktan korkan vatandaş, bu durumu araştırmaya başladı. Fakat Bakan Kurum, bir açıklamada bulundu ve vatandaşın endişe edebileceği bir durumun olmadığı belirtti. Haberimizde, Bakan Kurum’un yaptığı açıklamaya geçmeden, bu santrallerin neden kapatıldığına hemen değinelim. Bu santraller, filtresiz oldukları için çevreye zarar vermeye başlamıştır. Bunun önüne geçmek için 12 santralden, 5 tanesi kapatıldı.

Günümüzün Şartlarına Uyum Sağlamıyorlar

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konu ile ilgili açıklamasında, kapatılan termik santrallerin, günümüze pek uyum sağlamadığını ve son yapılan termik santrallerde ise bir sorun olmadığını açıkladı. Bakan Kurum’un yapmış olduğu açıklamada, vatandaşların bu durumdan etkilenmeyeceğini, gerekli olan çalışmaların mevcut olduğu ve teknik açıdan da, kapatıma hazır oldukları için bir sorun oluşmayacağını söyledi. Bakan Kurum, kaynak çeşitliliğimizin gün geçtikçe arttığını da belirtti. Ayrıca Kurum, bu sektörde iş yapmak isteyenler ve hali hazırda yapanlara seslendi ve bu sektör için gerekli olan kurallara uyulması gerektiklerinin altını çizdi ve kurala uyulan çalışmaları istediklerini ve beklediklerini belirtti. Kapatılan termik santraller, farklı yerlerde yer alırken, 7 tane termik santral hala kullanımda bulunuyor.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü