Tarımsal Sulama Projesinde Güneş Enerjisi Sistemi

Türkiye bir tarım ülkesi olmaktadır. Ancak bu duruma rağmen tarımsal gelişim yılsal bazda incelenir ise görülecektir ki bu gelişme gün geçtikçe azalış görülmektedir.

Enerji 02.01.2020, 22:03 Abdurrahim KARABAYIR
Tarımsal Sulama Projesinde Güneş Enerjisi Sistemi

Bu durumun nedenlerine gelecek olunursa tarım sektöründe çalışmakta olan çiftçilerin çalışma koşulları oldukça zorlaşmış olmasıdır. Tarımsal sulama da bu zorlukların arasında yer almaktadır. Bu zorluğun aşılabilmesi için bir çok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemlere gelecek olur isek en güçlü olan tasarının tarımsal sulama projesinde güneş enerjisi sistemi olduğu görülür.

Tarımsal Sulama

Çiftçiler ektikleri mahsulleri elde edebilmek için daha doğrusu mahsul elde etmek için toprağı ekilen çekirdekleri beslemelidir. Bu besleme şeklinin en temel olması gerekeni ise sulamadır. Sulama oldukça önemli bir işlem olduğu gibi bir çok yöntemi de bulunmaktadır. Ancak her tarzdaki hâliyle çiftçiye büyük bir maliyet unsuru oluşturmaktadır.

Şimdilerde sulama için elektrik kullanımı mutlaka yapılmaktadır. Elektrik faturalarına gelen zam ile birlikte çiftçinin maliyeti büyük oranda artış göstermiştir. Ancak bazı çiftçilerin elektrik abonelikleri bulunmamaktadır. Elektrik abonelikleri bulunmayan bu çiftçiler jeneratör ya da traktör ile mazot kullanarak santrifüj sulama yöntemini kullanmaktadır. Ancak bu da oldukça maliyetli olmaktadır. Bu sebepten güneş enerjisi teknolojisinin gelişimi ile bu yöntem kullanılmaya başlanabilir. Tarımsal sulama projesinde güneş enerjisi sistemi oldukça tasarruflu bir yöntem olup aynı zamanda çevre dostudur.

Yorumlar (0)
11°
açık
Günün Karikatürü Tümü