Tekirdağ'da Doğalgaz Rezervi Bulundu

Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde Norveçli Equinor ve Kanadalı Valeura firması tarfından yürütülen çalışmalarda 286 milyar metreküplük doğalgaz rezervi olduğu  belirtildi.

Enerji 22.11.2019, 17:26 Soner YARDIM
Tekirdağ'da Doğalgaz Rezervi Bulundu

Trakya bölgesi tahıl zenginliğinin yanı sıra yeraltı kaynaklarıyla da gözleri üzerine çekiyor. Tekirdağ’da son günlerde gelen haberler bölge halkında heyecan uyandırdı. Bölgede gerçekleştirilen doğalgaz ve petrol arama çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. 2016 yılının mayıs ayında gerçekleştirilen sözleşme ile keşif çalışmalarının başlaması üzerine hidrokarbon kaynaklarına ulaşıldı. Yetkililer bu bölgede 286 milyar metreküp doğalgaz bulunduğunu ifade ettikten sonra bölgedeki arazilerin fiyatında yüzde 40 oranında bir artış gözlemlendi.

Türkiye’nin 5 Yıllık Doğalgazı Tekirdağ’dan Gelecek

Firmanın çalışmaları Yeşilsırt, Yukarısırt ve Karacakılavuz köylerinde devamlılığını koruyor. Açıklanan verilere göre ülkemizin yıllık gaz ihtiyacı 50 milyar metre küp olmakla beraber, keşfedilen doğalgaz rezervinin Türkiye’nin 5 yıllık ihtiyacını karşılayacağı söylendi.

Yukarısırt köyünde yaşayan Mehmet Özkan adlı çiftçinin tarlasında 286 milyar metre küp doğalgaz rezervi olduğu tespit edildi. Özkan, bu durum karşısında önce şaşırdı, sonra sevindi. Tarlasının ortasında 40 dönümlük arazisinin içinde doğalgaz çıktı. Tarlasının değerinin arttığını söyleyen Mehmet Özkan, burayı şirkete kiralık olarak verdiğini belirtti.

Doğalgaz Fiyatları Yükseltti

Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde emlakçılık yapan Süleyman Berk, arazilerde doğalgaz bulunmasıyla birlikte fiyatların yüzde 40'a kadar arttığını ifade etti. Kendi tarlalarında da doğalgaz çıkmasını bekleyen vatandaşların, arazilerinin değer kazandığını öne sürerek satış yapmadıklarını söyleyen Berk; doğalgaz keşfinin tarla ve  arsa fiyatlarını artırdığını belirtti.

Yorumlar (0)
11°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü