Türkiye’de güneş enerjisinin durumu

Teknoloji dünyası her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Son zamanların en çok konuşulan teknoloji gelişmesi ise elektrikli otomobiller.

Enerji 26.01.2020, 22:38 Fatih OĞUR
Türkiye’de güneş enerjisinin durumu

Bu otomobiller, enerjisini Güneş’ten alıyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de elektrikli otomobil üreteceğini duyurdu. Peki bu üretim ülkedeki Güneş enerjisi sektörünü nasıl etkileyecek?

Geçtiğimiz günlerde Güneş Enerjisi Sanayiciler ve Endüstrisi Derneği Başkanı Halil Demirdağ, Anadolu Ajansı’na açıklamalardan bulundu. Teknolojik gelişmelerin, ülkedeki Güneş enerjisi sektörünü nasıl etkilediğini anlattı.

Demirdağ, teknolojik gelişmelerin enerji sektörünü olumlu yönde etkilediğini belirtti. Güneş enerjisi sayesinde araçlarda şarj ve depolama alanları oluşmasında büyük yarar sağladı. Elektrikli araçların büyük bir yol oynayacağını vurgulayan Demirdağ, Güneş enerji sektöründeki firmaların yatırım yapmalarını gerektiğini söyledi.

Güneş Enerjisine Yatırım Yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir ay önce yerli otomobilin tanıtımını yapmıştı. Elektrikle çalışacağını söylemişti. Altyapısının ise iki yıl içinde tamamlanacağını belirtmişti. Bunun üzerine elektrikli araçlar hakkında ülkede yoğun bir araştırma başladı. Uzmanlar, bu konuda açıklamalarda bulundu.

Yerli otomobil TOGG elektrik ile çalışacak. Bu elektrik ile Güneş’ten alınacak. Yani Güneş enerjisi elektrik enerjisine dönüşecek. Bu sayede yakıt konusunda tasarruf sağlanmış olacak.

Bu bilgiler, Güneş enerjisi sektörünü harekete geçirdi. Birçok firma sadece buna yatırım yapmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, altyapının iki yıl içerisinde tamamlanacağını duyurmuştu. Bu süre zarfında Güneş enerjisi firmalarında yatırımlarını tamamlamaları bekleniyor.

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü