Ukrayna Ve Rusya Doğalgaz’da Anlaştı

Birçok tartışmalara ve uzun süren görüşmelere konu olan doğal gaz ile ilgili olan anlaşmada bir karara nihayetinde bağlandı.  Nihayetinde Ukrayna ve Rusya doğal gazda anlaştı bütün bu çabalardan sonra. Ilk etapta anlaşamama sebeplerine gelinir ise doğal gazın çıkış kaynağı olarak görülmektedir.

Enerji 01.01.2020, 21:00 01.01.2020, 21:05 Fatih OĞUR
Ukrayna Ve Rusya Doğalgaz’da Anlaştı

Transit doğalgaz sözleşmesi

Ukrayna ve Rusya doğalgazda anlaştı Gazprom başkanı  Aleksey Miller, transit doğalgaz sözleşmesinin Viyana'da uzun süre yapılan görüşmeler sonrasında  uzatıldığını açıkladı. Ukrayna ve Rusya arasında yapılan anlaşmada son yani nihai bir karar alındığını belirtti. Ve de ekledi “Rusya ve Ukrayna arasında şimdiye kadar bir çok  anlaşma yapıldı. Bahsi geçen  anlaşmalar Rusya ve Ukrayna çıkarına dair bozulmuş olan ve tekrar kazanılması istenen menfaatleri  tekrardan istenildiği şekilde geri kazandıran bir anlaşmadır ” Olarak nitelendirdi transit doğalgaz sözleşmesini.

Transit doğalgaz sözleşmesi ile ilgili değerlendirmeler

Ukrayna devlet başkanı Vladimir Zelensikiy sosyal medya hesabından , Facebook, transit doğalgaz sözleşmesinin 5 yıl kadar daha uzatılması ile ilgili değerlendirmede bulundu. Zelensikiy' e göre “ Transit doğalgaz sözleşmesi sayesinde söz konusu olan, bahsi geçen bu dönemde  7 milyar doların da üzerinde bir Rusya'dan kazanılacak olan geliri hedef alarak, kâr elde etmeyi planlıyoruz. Taraflar sözleşmeyi 10 yıl kadar uzatma hakkına sahiptir. Yapılan bu sözleşmeye göre Ukrayna üzerinden  ilk yıl 65 milyar metreküp, sonraki dönemlerde, yıllarda ise 40 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı, sevk edilmesi  Rusya’ya yapılacak.” Şeklinde açıklamada bulundu.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu