29.12.2019, 20:14

Gayrimenkul Alırken Konum Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Gayrımenkulde Konumunun Önemi

Gayrimenkul denilince ilk akla arsa, daire ve benzeri nitelikteki yatırımlar gelmektedir. Ancak yazımızda ele alınacak gayrimenkul daire olmaktadır. Gayrimenkul konumunun önemi özellik ile daire alım satımında büyük bir rol oynamaktadır. Öyle ki dairenin niteliğinden çok konumunun artık satılmaya başladığı görülmektedir.  

Gayrimenkulde nasıl bir konum tercihi yapılmalı?

Konum tercihi evi alacak olan kişiler için değerlendirilir ise bu kişinin yaşam stiline, çalışma durumuna, evde yaşayacak kişi sayısına, maddi duruma göre farklılık gösterebilmektedir.

Gayrimenkulde konumun önemi başlığını örnek ile açıklamak gerekir ise Istanbul’da yaşayacak olan kişi için genel merkezlere yakınlık, toplu taşımaya evin yakın nitelikte olması, merkezi konumda olup etrafta hastane, okul gibi temel ihtiyaçların karşılandığı alanların var olması dairenin fiyatını arttıran etkiler olarak görülmektedir. Ancak kişisel bazda açıklamak gerekir ise kişinin daire tercihi işyerine yakınlık, hastane ve özellik ile çocuk varsa okullara yakınlık olarak sıralanabilmektedir.

Gayrimenkul konumunun önemi kendini kişinin sosyal yaşamında da göstermektedir. Dairesi kültür ve sanat aktivitelerin yapıldığı merkezi alanlara yakın olan kişiler sosyal ve kültürel gereksinimlerini daha rahat bir şekilde karşılar iken bu konuma orta derecede uzak olanlar toplu taşıma ya da araçlarını kullanarak gerçekleştirmektedir. Bu olanakları olmayan konum olarak daha uzakta yaşayan kişilerin bu gibi imkanlara uzak olması hâlinde bu etkinliklerden mahrum kalmaktadır.  

Yorumlar (0)
14°
açık
Günün Karikatürü Tümü