2019 Yılında, Insa Edilmiş Kaçak Yapılara 67 Milyon Lira Ceza

2019 yılında, inşa edilmiş olan yapılara 67 milyon lira ceza kesilmiş bulunmaktadır. 2019 yılı diğer yıllara nazaran daha çok takibin, tetkikin yapıldığı her alanda bir çok firenin tespit edilip cezasının kesildiği bir yıl olmuş olduğunu görmekteyiz. Bunlardan biri de çarpık kentleşmeye de sebep olan kaçak yapılardır.

Haberler 31.12.2019, 17:13 Fatih OĞUR
2019 Yılında, Insa Edilmiş Kaçak Yapılara 67 Milyon Lira Ceza

Kaçak yapı

Kaçak yapı, devlet hazinesi denilen devlete ait olan arsaların üzerine izinsiz yapı yapılmasıdır. Bu yapılan binalara kaçak yapı adı verilmektedir. Devlet, kendisinden izinsiz bir bedel ödemeden yapılmış olan bu yapıları yıkma hakkını elinde bulundurmaktadır. Ancak her zaman yıkmasına gerek kalmamaktadır. Dönem dönem yapılan imar barışı gibi ikili süreç sonrasında belirli bir ödeme yapılması hâlinde yapılmış olan evin yıkımı yapılmayıp bir barış ortamı sağlanabilmektedir.

Kaçak yapı ve sakıncaları

Devletin ya da bir kamu kuruluşunun arazisine izinsiz olarak yapılmış olmakta olan yapılar bir çok soruna neden olmaktadır. Bunlardan başlıcası ise çarpık kentleşmeye. Yapılan yapılar belirli bir imar planına göre inşa edilmektedir. Bu sebeptendir ki inşaat firmaları yapılarını yapmadan evvel bir takım izinler almaktadır. Devletin arazisine izinsiz yapı yapıldığında ise bu imar planının dışına çıkılmış olacağı için çarpık bir kentleşme söz konusu olacaktır. Bu nedenle kaçak yapılaşma yasaklanmış; 2019 yılında, inşa edilmiş yapılara 67 milyon lira ceza kesilmiştir. 

Yorumlar (0)
17°
açık
Günün Karikatürü Tümü