2020 Yılı Emlak Sektörüne İyi Geldi

2019 yılında inşaat ve emlak sektörü oldukça gerilemişti. Bu alanlara yatırım yapanlar vazgeçmişti. Bu da sektörlere büyük zarar verdi.

2020 Yılı Emlak Sektörüne İyi Geldi

Ancak Türkiye İstatistik Kurumu, bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Emlak sektörü, 2020 yılından oldukça ümitli.
Türkiye İstatistik Kurumu, 2019 yılının raporlarını açıkladı. Bu raporlardan biri de konut satış rakamlarıydı. Ancak rapor sonuçları, iç açıcı değil. Sonuçlara göre inşaat ve emlak sektöründe büyük bir gerileme var.

Bu konuda üzerine Realty World Elfi Gayrimenkul Kurucusu Özkan Aydemir, açıklama yaptı. 2020 yılında emlak sektörünün toparlanacağını ve ciddi hareketlenmelerin yaşanacağını söyledi.

2019 Yılı Hiç İyi Gelmedi

Türkiye İstatistik Kurumu raporuna göre konut satışları, %1,9 oranında azaldı. Satılan toplam konut sayısı, 1.348.729 olarak belirlendi. Bu konutların 332.508 tanesi ipotekli olarak gerçekleşti. Bu rakamlar çerçevesinde satışlar, emlak sektörünün %24,7 oluşturdu. Bir önceki yıl, %47,7 oranında satış yapılmıştı.

Açıklanan rapora göre 2019 yılında proje ihalelerinde de azalma oldu. Bunun nedeni olarak ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılar gösterildi. Uzmanlar ise bu durumu farklı değerlendirdi. İnşaat ve emlak sektörüne yapılan yatırımlardan dolayı ülke ekonomisin sıkıntı yaşadığını belirtti. Mühendis kontrolünde yapılmayan, birçok kaçak yapı olduğunu vurguladı.

2020 yılında ihalelerin az olmasından dolayı, inşaat ve emlak sektörünün tekrar canlanması bekleniyor. Ancak yine aynı durumlar yaşanırsa, ekonomik kriz an meselesi olacak. 

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü