Almanya Başbakanı Merkel’den İdlib Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı Suriye'nin idlib kentinde gerçekleştirilen hain operasyonda birçok Türk askeri şehit oldu. Bunun üzerine Almanya Başbakanı Merkel önemli açıklamalarda bulundu.

Almanya Başbakanı Merkel’den İdlib Açıklaması

Suriye'nin İdlib kentinde Türk askerine karşı gerçekleştirilen hava saldırısı sonucunda 36 Türk askeri şehit oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saldırının ardından kurmayları ile birlikte toplantı gerçekleştirdi. Dünya genelinde birçok ülke saldırıyı kınarken, Almanya Başbakanı Merkel önemli açıklamalar yaptı. Türkiye-Suriye sınırında güvenli bir bölgeye ihtiyaç olduğunu ve bu bölgede ateşkesin kısa bir süre içerisinde sağlanması gerektiğini söyleyen Merkel, Yunanistan sınırında bulunan Suriyelilerle ilgili durumu da değerlendirdi.

Düzensiz Göçmen Hareketleri İle İlgili Açıklama Yaptı

Almanya Başbakanı Angela Merkel idlib'teki hain saldırı sonucunda Yunanistan sınırında bulunan yüzbinlerce düzensiz göçmen hareketleri ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. G-11 zirvesi sonrasında gerçekleştirilen toplantıda son günlerde yaşanan olayların tüm dünyayı etkilediğini ve Türkiye'den çok sayıda mültecinin Avrupa'ya göç etme tehlikesini dile getiren Merkel, durumun ciddiyetini gözler önüne serdi. Geçtiğimiz günlerde aynı sorunu Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte dile getirmişti. Liderlerin ortak görüşü Suriye'de güvenli bir alan oluşturma yönünde. Hain saldırıdan sonra Türkiye'nin sınır kapılarını açması konusunda endişeleri olduğunu belirten Almanya Başbakanı Merkel Türkiye'nin Avrupa Birliği tarafından yeterince desteklenmediğini düşünüyor.

Yorumlar (0)
29°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü