Haberler

Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere’de iş kurma imkanı

İki ülke arasında 1973 yılında imzalanmış olan Ankara Anlaşması kapsamında alınan vize ile Türk vatandaşları İngiltere’de kendi işlerini kurabiliyor

Türkiye ile İngiltere arasında 1973 yılında imzalanmış olan Ankara Anlaşması kapsamında alınan ve başvuru süreci hâlâ devam eden vize ile Türk vatandaşları İngiltere’de kendi işlerini kurabiliyor.

İngiltere’nin istediği şartları yerine getiren Türk vatandaşları, eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları ile birlikte İngiltere’de yaşama ve orada kendi işlerini kurma hakkı elde ediyorlar.

CSS Legal İngiltere Vize Danışmanlık firmasından uzman danışman Mustafa Akbaş, “Bu vize türüne başvuru yapan kişiler, İngiltere’de yeni bir yaşam kurarak, prosedürler tamamlandığında İngiltere vatandaşlığı ve süresiz oturum izni alabiliyorlar. İngiltere İçişleri Bakanlığı verilerine göre Türkiye’den vize başvurularının başladığı 2007 yılından bu yana on binlerce kişi bu anlaşmaya başvururken ciddi miktarda başvuru olumlu sonuç aldı. Başvuru sayısı her geçen yıl düzenli olarak artıyor ve Türk vatandaşları girişimlerini İngiltere’de çekinmeden gerçekleştiriyorlar.” dedi.

İngiltere’nin AB’den ayrılma süreci nedeniyle anlaşmanın iptal olmasının söz konusu olduğunu belirten Akbaş, “Ankara Anlaşması vizesine başvuru yapmayı düşünen kişiler, İngiltere’de kendi işlerini kurmak için harekete geçmeli ve vize için gerekli olan evrakları toplamalı, aynı zamanda kendilerine ve yapacakları işe özgü iyi bir Ankara Anlaşması vizesi iş planı hazırlanması için destek almalılar.” ifadelerini kullandı.

2016 yılında yapılan bir referandum ile AB’den ayrılma kararı alan İngiltere’nin ayrılık sürecini son olarak Ekim 2019 tarihine kadar uzattığını ifade eden Akbaş, süreç sonuna kadar vize başvuru süreçlerinin de rutin şekilde devam ettiğini kaydetti.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Güzel bir anlaşma yapılmış zamanında ve bir çok Türk yatırımcı bu anlaşmadan yararlanmış ilk gidenler vatandaş bile oldu ama İngiltere Avrupa birliğinden ayrılma aşamasındalar ve ayrılana kadar Avrupa birliğinin şartlarına uyacağız diyen İngiltere Başbakanı Theresa May, elinizi çabuk tutun Avrupa birliğinden ayrıldığımızda bu anlaşmada sona erecek diyor. Brexit diye sıkça duyduğumuz yasa tasarısı Avrupa birliği tarafında kabul edildi ve sonuç bekleniyor bugün yarın Avrupa birliğinden çıkacak İngiltere bakalım Avrupa birliği olmadan nasıl bir politika izleyecek dengelerin değişmesi olası görünen dünyada İngiltere iş kurma fikride ne kadar cazip gelebilir Avrupa birliği tarafından korumanın da olmayacağı bir İngiltere’den bahsediyoruz.Neyse bekleyelim görelim bakalım zaman bize neler gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün