Haberler

ASELSAN’ın Yeni ‘Guru’su Göreve Başladı

Kritik askeri noktalarda güvenilir enerji sağlayan Guru Kompakt, ASELSAN Hibrit Enerji Sistemleri'nin en yeni üyesi olarak IDEF'19'da ilk kez sergilenecek.

ASELSAN, farklı yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten bileşenlerin enerji depolama üniteleri ve dizel jeneratörle birlikte kullanıldığı konteynere entegre edilmiş taşınabilir hibrit enerji sistemlerine yenisini ekledi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kritik askeri noktalarda güvenilir enerji sağlayan Guru Kompakt, ASELSAN Hibrit Enerji Sistemleri’nin en yeni üyesi olarak 30 Nisan-3 Mayıs’ta gerçekleştirilecek 14. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda (IDEF’19) ilk kez sergilenecek.

Askeri sistemlerin farklı enerji ihtiyaçları dikkate alınarak 1,5 yıl gibi kısa bir sürede geliştirilen Guru Kompakt, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girme başarısı yakaladı.

Sistem, sahip olduğu yüksek verimli güneş panelleri ve güçlü rüzgar türbiniyle güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretiyor. Yüksek kapasiteli bataryaları sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjiyi en zorlu çevre koşullarında depolayan Guru Kompakt, temiz, sürekli ve güvenilir enerji elde edilmesini sağlıyor.

Hem bağımsız tek enerji kaynağı hem de elektrik şebekesi ve dizel jeneratörlere yedek olarak kullanılabilen Guru Kompakt, otomatik devreye girerek kritik askeri sistemleri saatlerce besleyebiliyor.

Akıllı güç dönüşüm birimleriyle güneş ve rüzgar enerjisinden üretilen enerjiyi en verimli şekilde değerlendiren Guru Kompakt, özgün, yüksek dayanımlı, ergonomik ve hızlı kurulabilir tasarımıyla da öne çıkıyor.

Sistem, askeri birlik, kışla, üs, karakol, kalekollar, askeri tatbikatlar, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları, tarım uygulamaları, kamplar, maden ve inşaat alanları, acil durum ve doğal afetler, elektrik arızaları, elektrik şebekesinden uzak yerler (adalar, haberleşme baz istasyonları ve benzeri) ve farklı uygulamalar için enerji ihtiyacını karşılıyor.

Farklı coğrafi konumlar ve ihtiyaçlara göre özelleştirilebilir hibrit enerji sistemleri geliştiren ASELSAN, Guru Kompakt ile askeri bölgelerin enerji çözümlerinde de varlığını vurguluyor

Bu haberimize göz atınız:  Türkiye Müteahhitler Birliğin'den Sektör Analizi
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. ASELSAN nasıl gelişeceğini çok iyi biliyor elinde bulunan ve sürekli geliştirdiği projeleri hep elinde patlıyor nedeni de hükumeti dinleyip elinde ki kaynakları da boşa çıkarıyor.Zaten uçak kazası nedeniyle beyin olarak nitelendirdiğimiz mühendislerini kaybederek bir çok projesini de şehit olan mühendislerle toprağa gömdü şimdi doğru bir yerden hareketle gelişme sergilemesi çok güzel bir olay bence bu konuda hükumeti dinlememesi ve kendi bildiği işinin gerektirdiğini yapsın Yenilenebilir enerji kaynağı güneç ülkemizin %80 oranında bir bölümü güneş enerjisi için harika bir durumda sadece en yüksek bölgelerde bu tesisleri kursalar ve elektrik üretiminin artması ile petrolün kullandığı alanlara elektrik enerjisi getirseler o zaman ne petrol fiyatı bizi ilgilendirir nede hayat pahalılığı üretim çok olunca maliyetler düşer ve halk elektriği uygun bir paraya satın alabilir hatta fazla gelen elektriği komşu ülkelere ithal ederek ekonomi için katma değer yaratabiliriz.Söylemesi anlatması çok kolay değil mi evet yapması ve hayata geçirmesi de çok kolay tek yapmanız gereken şey elinizde ki enerji kozunu kullanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün