Ayder Salıncakları Söküldü

Rize'nin ünlü yaylalarından Ayder Yaylası'nda,tepkilere neden olan salıncakla sökülmeye başlandı. Rize'de, Türkiye'nin en önemli turizm mer

Haberler 02.09.2019, 11:46 11.11.2019, 18:17 Onur DİMLİ
Ayder Salıncakları Söküldü

Rize'nin ünlü yaylalarından Ayder Yaylası'nda,tepkilere neden olan salıncakla sökülmeye başlandı.


Rize'de, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden Çamlıhemşin'de bulunan Ayder'de bir süredir tepkilere neden olan salıncaklar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'garip şeyler' açıklamasından sonra sökülmeye başlandı.

Çamlıhemşin Belediyesi'nin ilk salıncak tasfiyesini yapan kişi, Belediye Meclisi üyesi İsmail Sarı'nın oğlu Erdal Sarı oldu. Sarı, "Bu sabah yayladaki salıncaklar ve çıkarılan demirlerle birlikte bölgeden söküldü. Belediyemizin ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bildirimi ile bu yasak salıncakları kaldırıyoruz. Bunu daha güzel bir Ayder için yaptık. Çevre kirliliğini ortadan kaldırmak için ön ayak olmak istedik. Umarım devletimiz bize bir yer gösterir ve bize daha uygun yerlere bu salıncakları kurma fırsatı verir. Salıncakların çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde takılmasını sağlar. Salıncak bir aktivite, eğlence. Devletimizin bu salıncakları uygun yerlerde yeniden kurmasını ve belli sayıda kurulmasına izin vermelerini istiyoruz." dedi.

İsmail Sarı, bu çalışmaların Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebi doğrultusunda yapıldığını belirterek, "yapılan çalışmalarla inşallah daha iyi bir Ayder yaratılacaktır. " ifadelerini kullandı.

Başta Rize'nin Ayder Yaylası olmak üzere birçok yaylada kurulmaya başlanan salıncaklar tepkilere neden oldu. Ayder Yaylası'nda yan yana yerleştirilen ve bir ücret karşılığında kullamılmasına izin verilen salıncaklar, turistlerin ilgi odağı olmalarına rağmen kötü bir görüntüye neden oldu. İlk olarak, Rize Valisi Kemal Çeber geçen Haziran ayında yaptığı açıklamada "Salıncak yapısı İmar Kanunu'na karşı çıkan bir yapı değildir. Korunan alanda. Ama korkunç bir çirkinlik." dedi.

Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Temmuz ayında Ayder Yaylası'nı ziyaret etti ve tepkilere neden olan salıncakların kaldırılacağını açıkladı. Bakan, "salıncak alanları olarak bilinen bu alanların kamulaştırma ve hazine mülkiyetine devredilmesi süreci başlatıldı. Bu noktadan sonra, burada salıncakları olan vatandaşlarımıza kira yardımı yaparak ve kamulaştırma bedellerini ödemek sureti ile bu bölgeden Ağustos ayı sonuna kadar kaldırmış olacağız." dedi.

Son olarak geçen hafta memleketi Rize'ye gelen ve bölgeye ziyaretlerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da salıncak kirliliğine dikkat çekti.

Tüm bu çalışmaların ardından ilk salıncak bugün Ayder Yaylası'nda kaldırıldı.

Yorumlar (0)
25°
açık
Günün Karikatürü Tümü