Bodrum’da Tarihi Yapılar İhale Sonrası Restore Sürecine Girecek

Bodrum tarihi yapı bakımından yeni bir projeye başlıyor, tescilli tarihi yapılar kültür turizmine kazandırılması için restore edilecek hem yapılar korunacak hem bölge halkı kalkınacak.

Haberler 29.11.2019, 15:02 08.01.2020, 18:04 Onur DİMLİ
Bodrum’da Tarihi Yapılar İhale Sonrası Restore Sürecine Girecek

Bodrumda tescilli tarihi yapıların restore edileceği bölgeler içinde Gerenkuyu mevkiinde ve Sandıma mevkiinde bulunan tescilli tarihi yapılar bulunmaktadır. Bodrumda bu bölgelerde yapılacak yenileme çalışmalar için ihaleler 2020’de başlayacak. Projenin asıl amacı ülkemizin kültür turizmini arttırmak olduğunu dile getiren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, unutulan bu tescilli yapıların onarılıp, yenilendikten sonra tekrar kültür turizmine açacaklarını duyurdu. Proje Bodrum Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğünün bünyesinde yürütülmektedir.

Ülkenin Değerleri Bizim Değerlerimiz

Hibe kaynaklarının kullanılmasıyla çok güzel bir proje hazırladıklarını dile getiren Aras projenin ihaleler den sonra 2020 de hayata geçeceğinin altını çizdi. Tüm hazırlıklar çoktan büyük bir duyarlılıkla hazırlandı. Burada önemli olan şeyden biri de halkında tarihi eserlerimize ve yapılarımızı tüm kültür mirasımıza büyük bir duyarlılıkla yaklaşması. Bodrumun çeşitli bölgelerinde bulunan pek çok tescilli tarihi yapı statüsünde yerler bulunmaktadır.

Bu yapılar bakılmadığı takdirde zamanın yıpratıcı gücüne karşı koyamaz; Yıpranır, aşınır, belli parçaları kaybolur ve tamamen ortadan kaybolma sürecine girebilir. Bu tarihi yapılar hem kültürümüzü yansıtmakta hem de turist çekerek ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Ülkemizin pek çok bölgesinde tarihi yapı ve eserler restore sürecinden geçmiş ve koruma altına alınmıştır. Artık ülke geneline yayılan bu duyarlılıkla yapılan projelerle kültür mirasımız korunmaktadır.

Yorumlar (0)
14°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü