Çevre Etki Değerlendirme Yönetmeliği Değişti

Haberler 24.11.2019, 19:30 Onur DİMLİ
Çevre Etki Değerlendirme Yönetmeliği Değişti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan bilgi kapsamında, bir Dipsiz Göl faciası daha yaşamamak için ÇED Yönetmeliği’nde gerekli düzenlemelerin yapıldığı bildirildi. Artık Türkiye’de yapılacak olan define kazıları için Çevre Etki Değerlendirme raporu alınması gerekecek.

Değişim Süreci Nasıl Başladı?

Murat Kurum, Çorum’da Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na katıldı. Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’yi ziyaret etti. Gazetecilere Gümüşhane’deki kazı sonucu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya gelen Dipsiz Göl’de gerçekleşen sorunun bir daha yaşanmaması için eylem planı hazırladığını açıklayan Murat Kurum, bu planın 4 maddeden oluştuğu bilgisini verdi.

Bakan kurum, Dipsiz Göl’ün eski haline getirilmesi için çalışmalara başlanıldığını söyledi. Göl içindeki mikroorganizmaları kullanarak tekrar doğal halini alması için doğal yollar ile su takviyesi yapılacağını da belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Talimat Verdi

Konuyla alakalı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  talimatıyla  4 maddelik bir eylem planı hazırladıklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çevre Etki Değerlendirme Yönetmeliğinde değişikliğe gittiklerini açıkladı. Artık define kazıları yapacak kurum ve kişiler için ÇED raporunun alınması gerektiğini söyleyen Kurum, bu sayede bir daha doğal güzelliklerimize zarar gelmesini engellemeyi hedeflediklerini belirtti. Raporu olmayan kişiler ya da kurumlar hiçbir şekilde define kazısı yapamayacaklar. Murat Kurum, Türkiye’nin her yerindeki doğal kültürlerimizi korumak için çalışmalar yapacaklarını ve bakanlık olarak gerekli önlemleri alacaklarının bilgisini vererek konuşmasını sonlandırdı.

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü