Çiftlik Bank'ın Mağdurları, Tosuncuk Mehmet'in Peşinde

Çiftlik Bank'ta yapmış olduğu 1.1 milyar liralık vurgun ile adını duyuran Mehmet Aydın, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de olduğu ortaya çıktı.

Haberler 24.11.2019, 19:18 Onur DİMLİ
Çiftlik Bank'ın Mağdurları, Tosuncuk Mehmet'in Peşinde

Mehmet Aydın’ın bulunduğu yeri öğrenen alacaklıları kapısına dayandı. Uruguay’da olduğu sanılan Aydın’ın kız arkadaşını görmek için Kiev’e gittiği anlaşıldı.

Çiftlik Bank Davasında Son Durum

Çiftlik Bank davası 26 Mart 2018 tarihinde Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı tarafından hazırlandı. İddianamede 3762 kişi müşteki olarak, 48 kişi de şüpheli olarak yer aldı. Bu sistem aracılığıyla 132 bin 222 katılımcıdan yaklaşık olarak 1 milyar 130 milyon lira toplandı. Geri ödeme olarak ise, yaklaşık olarak 688 milyon lira  ödeme yapıldı. Sanıklar; Mehmet Aydın başta olmak üzere, Fatih Aydın, Osman Naim Kaya ve Cengiz Samur firar etti. Sanıkların Brezilya, Uruguay, KKTC ve ABD ülkelerinden iadesi isteniyor.

Hangi Suçlamalar Üzerinden Değerlendiriliyorlar?

İddianamede, 18 örgüt yöneticisinin, ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurma ya da yönetme’,  ‘bilişim sistemlerini araç olarak kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapma’,  ‘ticari şirket faaliyetleri kapsamında nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs’, ‘suçtan kaynaklı olan mal varlığının değerlerini aklama’  suçlarından her birine 22 bin 580 yıldan başlayan 75 bin 260 yıla kadar çıkan hapsi istendi.

Örgüt ile ilgili diğer 30 sanık içinse, ‘suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüte üye olmak’, ‘suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüte yardım etmek’, ‘suçtan kazanılan mal varlığı değerlerini aklamak’ suçlarından her biri için 5 ila 13 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Yorumlar (0)
13°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü