Coronavirüs Salgını İle İlgili Akıl Almaz İddialar

Son zamanlarda gerek sosyal medyada gerekse dünya çapında insanların akıllarında coronavirüs pandemik salgını ile ilgili akıl almaz söylentiler dolaşıyor. Türkiye'nin pandemik salgın karşısında önceden bilgisinin olduğu söylentileri sosyal medyayı salladı.

Haberler 22.03.2020, 00:14 Onur DİMLİ
Coronavirüs Salgını İle İlgili Akıl Almaz İddialar

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Coronavirüs salgını her gün yüz binlerce kişinin hayatını oldukça olumsuz etkilemekte. Türkiye de bu salgından etkilenen en son ülkeler arasında yer alıyor. Ancak işin akıl almaz bir boyutu bir kesim tarafından ortaya dökülmüş durumda. Atılan iddialara göre yaklaşık 11 ay önce Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı çalışmalar sonucunda Sağlık Bakanlığı aracılığyla çeşitli kurum ve kuruluşlara pandemik salgın ile ilgili hazırlık planı kararını verdiği bilgileri yer aldı. 11 Eylül 2019 tarihinde bir takım kurum ve kuruluşların katıldığı ulusal tatbikat gerçekleşti.

Ulusal tatbikatın tarihi ise 2020 yılı olduğu için olayın şaşırtıcı boyutu da zaten burada başlıyor. Söylentilere göre Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri'nden yaklaşık bir ay önce ülke genelinde salgın tatbikatını başlattı. Türkiye'de 11 Eylül'de başlayan tatbikat Amerika Birleşik Devletleri'nde 18 Ekim tarihinde gerçekleşti. Sosyal medyada konuşulan çarpıcı gerçek ise ABD'de tatbikattan 44 gün sonra salgının ortaya çıkması.

Türkiye'nin 2019 Yılında Yaptığı Pandemik Hazırlık Planında Neler Yer Alıyordu?

Türkiye 2019 yılında olası bir pandemik salgın dolayısıyla ulusal hazırlık planı gerçekleştirdi. Plan dahilinde dünya küresel bir viral salgın ile karşı karşıya kalırsa tedavide kullanılan antiviral ilaçların temin edilmesi kolaylaştırılacak. Eğer pandemik salgın aşısı henüz Türkiye'de vakanın olmadığı bir döneme denk gelirse ülke genelinde birtakım önlemler alınacak. Önlemler kapsamında enfeksiyonun topluma yayılması azaltılacak. Tatbikatın ve ulusal hazırlık planının maddelerinin günümüz Türkiye'sinde yavaş yavaş yaşandığı ise oldukça dikkat çekici.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü