Coronavirüs Salgını Tüm Dünya’yı Sarıyor

Son dakika açıklanan bilgilere göre kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla New York Times kaynakları Çin’in Wuhan eyaletinde ilk vakaların görüldüğü Coronavirüs salgını, hızla tüm dünyaya yayıldığını açıkladı.

Haberler 02.02.2020, 14:36 02.02.2020, 14:47 Zehra Bilgehan Kurtuluş
Coronavirüs Salgını Tüm Dünya’yı Sarıyor

Dünya Sağlık Örgütü salgın sebebiyle Çin dışında ilk ölümün Filipinler’de meydana geldiğini açıkladı. 44 yaşındaki Coronavirüs ile enfekte olan Çinli hasta, yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını kaybetti. Dünya genelinde SARS gibi milyonlarca kişinin ölümüne sebep olmasından korkulan salgınla ilgili ülkelerden Çin’e karşı büyük tepkiler var.

Hastalık ilk olarak Aralık ayı başlarında görüldü. Ancak Çin Hükümeti olayın duyulmasını istemediği için Coronavirüs’ün sebep olduğu hastalığın teşhisini koyan doktorun sosyal medyada bu durumu paylaşmasından rahatsız oldu. Çin yetkilileri ise 20 Aralık’ta hastalıkla ilgili alarma geçti. Maalesef bu vakte kadar virüs hızla yayıldı.

Çin Askerleri Sınır Noktasında Önlem Alıyor

Reuters haber ajansının paylaştığı fotoğrafta, Çin askerinin sınır noktasında virüsün yayılımını engellemek amacıyla çalışmalar başlattığını duyurdu. Sınırda güvenlik önlemleri artırıldı ve askerler maskeleriyle birlikte tıbbi malzeme ve ilaç taşıdı.

Ülkelerin aldığı güvenlik önlemleri arasında Suudi Arabistan’ın Çin ile uçuşlarını askıya alması da oldukça dikkat çekti. Dünya çapında büyük ticaret yapam Google ve Apple gibi şirketlerin de Çin’in Wuhan kentinde bulunan şubelerini kapatmaları da alınan tedbirler arasındadır.

Coronavirüs salgını dünyaya hızla yayılırken hastalık semptomlarının ve bulaş yollarının bilinmesi ve ona göre virüsten korunmak için en azından sık sık el yıkama gibi basit önlemlerin alınması şart.

Yorumlar (0)
15°
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü