Coronavirüs’ten Sonra Şimdi De Hantavirüs

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca kişiyi telaş içinde bırakan coronavirüs salgınından sonra Çin bu sefer Yunnan eyaletinde ortaya çıkan hantavirüs ile endişe içinde araştırma yapıyor.

Haberler 24.03.2020, 18:35 24.03.2020, 19:40 Muharrem KARAKUŞ
Coronavirüs’ten Sonra Şimdi De Hantavirüs

İnsanları derin bir şekilde etkileyen coronavirüs salgınından sonra Çin'in Yunnan eyaletinde hantavirüs sonucunda bir hasta hayatını kaybetti. Kemiriciler grubundan olan fare gibi hayvanlardan insana bulaşan hantavirüs iki tipte hastalığa yol açıyor. Akciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliğine yol açan hantavirüsün bu tipleri kemirgenler yoluyla kolay bir şekilde insanlara bulaşıyor. Çin'deki sağlık ekipleri tarafından hantavirüs nedeniyle hayatını kaybeden bir vatandaştan sonra virüs hakkında gerekli detaylar ve araştırmalar uzmanlar tarafından gerçekleştirildi. Ayrıca hantavirüsün Çin'de ilk defa ortaya çıktığı da belirtildi.

Hantavirüs’ün Sebep Olduğu Hastalığın Belirtileri Neler?

Çin'in Yunnan  eyaletinde ortaya çıkan hantavirüs enfeksiyonunda bir kişinin hayatını kaybetmesinden sonra tüm dünya hantavirüs hastalığının sebep olduğu semptomları araştırmaya başladı. Uzmanlar fare gibi kemirgenlerin atıkları sonucunda içme sularının kirlenmesi ile insanlara bulaşının oldukça yüksek olduğunu söylediler. Hastalığın belirtileri arasında ise baş ağrısı, ateş ve titreme yer alıyor. Ayrıca virüs sadece hayvandan insana bulaşıyor. Yani insandan insana herhangi bir bulaş göstermiyor. Türkiye'deki uzmanların hantavirüs ile ilgili yaptığı açıklamalar ise bu virüsün ülkemizde bulunma sıklığının çok az olması. Genellikle Güney, Orta ve Kuzey Amerika'da görülen hantavirüs kırsal bölgelerde daha sık görülmekte ve kentlere bulaştığında ise insanlar için oldukça bir risk faktörü oluşturmaktadır

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü