Coronavirüsün Yayılma Yollarını Profesör Doktor Mehmet Ceyhan Açıkladı

Türkiye'de Coronavirüs salgınının görülmesinin ardından Sağlık Bakanlığı'nın çalışması ile birlikte uzmanlar virüs yayılma yollarını tek tek açıklıyor. Profesör Doktor Mehmet Ceyhan enfeksiyon hastalıkları bölümünde görev yaptığı ve bu konuda yetkili bir kişi olduğu için viral salgınından korunmak amacıyla dikkat edilmesi gereken her şeyi kamuoyuna açıkladı.

Coronavirüsün Yayılma Yollarını Profesör Doktor Mehmet Ceyhan Açıkladı

Tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılan Coronavirüs salgını Türkiye'yi de kötü bir şekilde etkiliyor. Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Profesör Doktor Mehmet Ceyhan Türk halkına günlük hayatta Coronavirüsten korunmak için yapılması gereken her şeyi detaylı bir şekilde açıkladı. Ceyhan özellikle para ve ayakkabıların önemli risk grubunda olduğunun altını çizdi. Vatandaşların para yerine kredi kartı kullanmasının viral salgınla mücadele açısından öneminin üzerinde durdu. Ayrıca kredi kartı ile ödemelerde temassız kart özelliğinin kullanılması ayrı bir önem arz ediyor.

Ayakkabılar Riski Taşıyor Mu?

Günlük hayatta kullanılan ayakkabıların eve girdikten sonra çıkarılıp çocukların ulaşamayacağı bir yere konulduğu takdirde ayakkabıda virüs varsa bile havaya karışıp oradan solunum yollarına geçmesinin mümkün olmadığını belirten Profesör Doktor Mehmet Ceyhan ayakkabı ile temastan sonra ellerin dikkatli bir şekilde yıkanması halinde herhangi bir sorun teşkil etmediğini açıkladı.

Ayrıca dışarıdan gelen kargo paketlerinin de açık bir alanda 6 ile 8 saatlik bir süre bekletildikten sonra içeriğinin açılmasını da tavsiye etti. Vatandaşların boğazlarını temizlemek amacıyla tuzlu suyla gargara yapmalarının ayrıca saç kurutma makinesini boğazlarına tutmalarının ek bir faydasının olmadığını aksine tuzun kalp ve böbrek hastalıklarına yol açabileceğini belirtti.

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü