Dask "Zorunlu Deprem Sigortası" Zorunluluğu

Zorunlu deprem sigortası hakkında en çok merak edilen konuları sizin için derledik..

Haberler 27.12.2019, 00:00 09.01.2020, 19:12 Onur DİMLİ
Dask "Zorunlu Deprem Sigortası" Zorunluluğu

Zorunlu deprem sigortası, yaşanan deprem sonrasında yaşanan hasarları belli bir çerçeve içerisinde karşılamak için oluşturulmuş bir sistemdir. Peki nedir bu hasarlar; deprem sonrasında meydana gelebilecek diğer afet durumlarıdır bunlar, yangın, tsunami, deprem sonrasında zarar gören yapılarda meydana gelen patlamalar gibi durumlardan kaynaklanan hasarlar, zorunlu deprem sigortası ile belli ölçüde karşılanıyor.

Deprem özellikle ülkemiz için yüksek oranlarda yaşanmaktadır. Geçmişimizde çok büyük depremler yaşandı ve yaşanması da bekleniyor. Elbette ki can kaybını geri getirebilecek ya da telafi edebilecek bir şey yok fakat maddi açıdan en azından zorunlu deprem sigortası oldukça önemli bir tedbirdir.

Zorunlu Deprem Sigortası Neleri Kapsar?

Zorunlu deprem sigortası, belli ölçüde yaşanan hasarları karşılamaktadır. Bu da en azından vatandaş için maddi açıdan bir tedbirdir. Zorunlu deprem sigortası; ana duvarları, merdivenleri, evin bacalarını, evin tavanını ve tabanını, evin bahçe duvarları, deprem sonrasında meydana gelen olaylardan kaynaklı hasarlar gibi şeyler, zorunlu deprem sigortasının teminatı veya kapsamı alanındadır.

Sigortanın karşılamadığı ve teminatı altında bulunmayan şeyler ise; evin içinde bulunan eşyalar, en kazın kaldırılması masrafı, can kaybı ya da yaralanmalar, kira mahrumiyeti, deprem sonrasında meydana gelen olayların yaratmış olduğu hasarların dışında kalan yerler gibi şeyler ise zorunlu deprem sigortasının kapsamı dışında kalmaktadır.

Yorumlar (0)
17°
açık
Günün Karikatürü Tümü