Dipsiz Göl Soruşturmasında Son Durum

Gümüşhane il sınırlarında bulunan merkeze bağlı Dumanlı köyü yakınlarındaki Taşköprü Yayla’sında, Buzul Çağı’ndan kalma 12 bin yıllık tarihi geçmişi olan Dipsiz Göl’de define kazısına izin verildi. Durumla ilgili yetki sahibi olan Gümüşhane Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, Müze Müdiresi Elif Öktem ve müze müdürlüğü personeli Yunus Ağa açığa alındı.

Haberler 22.11.2019, 16:30 Soner YARDIM
Dipsiz Göl Soruşturmasında Son Durum

Gümüşhane il sınırlarında bulunan merkeze bağlı Dumanlı köyü yakınlarındaki Taşköprü Yaylası’nda, Buzul Çağı’ndan kalma 12 bin yıllık tarihi geçmişi olan Dipsiz Göl’de define kazısına izin verildi. Durumla ilgili yetki sahibi olan Gümüşhane Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, Müze Müdiresi Elif Öktem ve müze müdürlüğü personeli Yunus Ağa açığa alındı.

Define söylentilerine kurban giden Dipsiz Göl, yapılan kazı ile yok oldu. Vatandaşlar tarafından büyük tepkiye yol açan konuyla ilgili, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gümüşhane Valiliği çalışmaları kapsamında çifte soruşturma başlatıldı. Olayla ilgili araştırma yapmak üzere müfettişler görevlendirildi.

Sorumlu 3 Kişi Açığa Alındı

Yapılan soruşturma kapsamında, Dipsiz Göl arazisinin define kazısına uygun olduğunu bildiren Gümüşhane Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, beraberinde Müze Müdiresi Elif Öktem ve müdürlük personeli Yunus Ağa açığa alınarak, savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

Tarihi Göl Yok Oldu

Taşköprü Yaylası bölgesinde bulunan, herhangi bir kaynaktan beslenmeyen Dipsiz Göl'de 'define' aramak isteyen ismi açıklanmayan 2 kişi kazı için başvuruda bulundu. Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün onay vermesi üzerine, başvuruda bulunan kişilere define arama ruhsatı verildi.

6 Kasım'da başlanan kazıya jandarma yetkilileri de eşlik etti. İş makinaları getirildi ve  suyu tahliye edilen göl alanında kazı yapılmaya başlandı. Jandarma bu kapsamda, kazı yapılan bölgeye vatandaşların yaklaşmasına müsaade etmedi. Tamamlanan çalışmalardan sonra ekipler bölgeden ayrıldılar. Yapılan inceleme sonrasında Dipsiz Göl alanının toprakla doldurularak neredeyse tamamen kapatıldığı saptandı. Suyu kalmayan Dipsiz Göl, adeta toprak yığını haline geldi. Göl’ün eski haline gelmesi için göl tabanı hazır hale getirilmeye başlandı. Suya dayanıklılığı olan kireçli ve killi toprak dökülüp su takviyesi yapılmasından önce, bölgenin alacağı yağış kapsamında Dipsiz Göl’ün en kısa zamanda eski haline kavuşması bekleniyor. Şimdi gözler Dipsiz Göl’deki çalışmaların nasıl sonuç vereceğinde. Savcılığın soruşturması kapsamında konuyla ilişkin ihmali bulunan kişilerin açığa alınmaların yanı sıra, görevlerine de son verilmesi bekleniyor. 

Yorumlar (0)
13°
açık
Günün Karikatürü Tümü