Doğu Akdeniz'de 240 Milyon Avro Değerindeki Füze Anlaşması

Rum Milli Muhafız Ordusu'na (RMMO) Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) tarafından silah alınması için Fransız Menşeli MBDA şirketine 240 milyon avro değerinde bir sözleşme imzaladı.

Haberler 09.02.2020, 13:25 Onur DİMLİ
Doğu Akdeniz'de 240 Milyon Avro Değerindeki Füze Anlaşması

Silah Sistemlerinin Altyapısı

Politis gazetesin haberine göre RMMO ve MBD şirketi ile Exocet füze bataryası, mistral uçaksavar füze satın alınması amacıyla anlaşma yapıldı. Özellikle 1980'li yıllardan beri RMMO'nun envanterinde yer alan ve aynı silah sistemlerinin eski versiyonu olan ve modernizasyonu öngörüldüğü belirtildi.RMMO elinde bulunan aynı silah sistemlerinin altyapısı bulunduğu için Fransız silah piyasasında alım satımının yapılması daha avantajlıdır. Ayrıca BUK ve TOR füzelerinin de satın alındığı yönünde haberler mevcuttur. Avrupa Birliği'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Avrupa Birliği ve Rusya arasında doğrudan bir alım sistemi şu an için kapalı olduğu için alternatif kanallardan alışveriş yapılabiliyor.

Fransız Gazetesi Haberi Doğruladı

Özellikle Fransız gazetesinde yer alan haberde Rum Savunma Bakanlığı'nca alındığı La Tribune adlı Fransız gazetesi tarafından onaylandı. MBDA şirketi ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 240 milyon Avro değerinde bir anlaşma imzaladığı yönündeki haber yönetimce doğrulandır. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi MISTRAL3 füzelerine 150 milyon Avro, Exocet MM40 BLOCK3 için de 90 milyon Avro ödeyecek. Özellikle Akdeniz’deki mevcut hidrokarbon yataklarında çok sayıda ülkenin ekonomik çıkar gözettiği düşünülürse bu durumun Dünya genelinde savaş çağrısı olup olmadığı ilerleyen günlerde belli olacak.

Yorumlar (0)
24°
kapalı
Günün Karikatürü Tümü