Emlak Sektörü Yine Yatırımda Öncü Olacak

Geçmişten beri yatırım aracı olarak alınan ve kullanılan emlak ürünleri, 2020 yılında yeniden gözde yatırım araçları olarak yerini alacak.

Haberler 10.12.2019, 16:04 10.12.2019, 16:12 Abdurrahim KARABAYIR
Emlak Sektörü Yine Yatırımda Öncü Olacak

Son yıllarda yaşanan ekonomik kriz nedeni ile düşüşe uğrayan emlak sektörü, çeşitli uygulamalar sayesinde yeniden yükselişe geçecek.

Emlak sektörünün yeniden canlanmasını sağlayacak olan gelişme ise; bankaların konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,99 seviyesine indirmesi. Böylelikle, kredi çekerek emlak almanın yolu açılacak ve yatırımcılar daha uygun koşullar altında satın alma faaliyetini gerçekleştirecek.

2020 yılında, emlak ürünlerinin değer kazanmasına neden olacak durumlardan bir tanesi de para piyasalarında beklenilen kazançların elde edilememesi. Geçtiğimiz sene dövizden istenilen sonuç alınamadığı için bu yıl, düşük kredi ile alınabilen ve kira getirisi olan emlak sektörüne büyük bir yönelim olacağı düşünülüyor.

Konut Fiyatları Artacak Mı?

Yapılan araştırmalar ve öngörülere göre 2020 yılında emlak değerlerinin artması bekleniyor. Böylelikle, günümüzde düşen konut kredisi faiz oranları sayesinde konut sahibi olmuş olanlar, 2020 yılında kâra geçecek.

2020 yılında konut değerlerinin artmasına neden olacak etkenler arasında, eneji maliyetleri ve artacak olan işçilik maliyetleri yer almaktadır. Aynı zamanda, dövizlerin yeteri kadar getiri sağlamaması da emlak ürünlerinin bu yıl yine gözde yatırım aracı olmasına etki edecek. Çünkü dövizden amaçladığını elde edemeyen yatırımcılar, emlak sektörüne yönelecek ve sektörün hareketlenmesine neden olacak.

Yorumlar (0)
13°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü