Euro Bölgesi İnşaat Üretimi Ekim Ayında Düştü

Brexit dönemi ile, Euro bölgesi zor bir sınavdan geçiyor. Ekonomi açısından oldukça zor günler geçiriyor.

Haberler 21.12.2019, 12:16 21.12.2019, 21:22 Rıdvan Yasin YİĞİTOĞLU
Euro Bölgesi İnşaat Üretimi Ekim Ayında Düştü

Ekonomi verileri açıklandı. Verilere göre bozulmalar sürerken, inşaat sektörü de bu bozulmadan etkilenmiş gibi görünüyor.

İngiltere anlaşmasız olarak, Avrupa Birliği'nden ayrılmak istemesi ekonomik açıdan Euro bölgesini zor duruma soktu. Açıklanan verilere göre inşaat sektörü de hızlı bir şekilde düşüş yaşadı.

Euro Bölgesinde İnşaat Üretimi Yüzde 1 Düştü!

Konu hakkında açıklama yapan Avrupa İstatistik Ofisi, Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi mevsimsellikten arındırılmış inşaat sektörü verilerini yayımladı

Açıklanan verilere göre 19 üyeden oluşan Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi, Ekim 2019 döneminde Eylül ayına göre yüzde 1 oranında düşme gösterdi. Bu düşüş euro bölgesini iyice zora sokuyor. İnşaat üretimi 2018 yılının Eylül ayına oranla ise yüzde 0,3 oranında arttı.

Avrupa Birliğinden belirlenen verilere göre ise inşaat üretimi verilerinde Ekim ayında, Eylül ayına oranla yüzde 1,2 oranında düştü. 2018 yılının aynı dönemine oranla yüzde 0,2 oranında artış gözlendi.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında ekimde inşaat üretiminde önceki aya oranla en fazla artış yaşanan ülke yüzde 5,1 oranı ile Slovenya oldu. Bu ülkeyi yüzde 4,1 ile İsveç ve yüzde 3,2 ile Macaristan'da yaşandığı belirlendi.

En fazla düşüş ise Polonya’da yaşanan yüzde 5,7 oranı ile yaşandı. İkinci düşüş yaşanan ülke, 3.4 oranı ile Romanya olurken, 3. düşüş gösteren ülke 2.8 oranıyla Almanya oldu.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü