Ev Almanın Tam Zamanı

Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte konuta artan talepler piyasanın hareketlenmesine sebep oldu. 1 Ocak 2020 itibariyle KDV ve Tapu harcı indirimleri sonlanacak.

Haberler 18.12.2019, 14:22 21.12.2019, 22:13 Fatih OĞUR
Ev Almanın Tam Zamanı

Ev alacaklar, ellerini çabuk tutmalılar şuan düşen konut satışlarını arttırmaya yönelik tapu harcı indirimi yüzde 4 yerine yüzde 3 tahsilat yapılıyor ve sıfır konutlarda KDV oranı yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak hesaplanıyordu her iki indiriminde bitmesine sayılı günler kaldı çünkü 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ev alanlar toplamda %11 daha fazla para ödeyecekler.

Tapu Harcı ve Konutta KDV İndirimi Ne Zaman Bitecek, Yeniden İndirim Yapılacak mı?

Bu iki uygulama, düşen konut satışlarını arttırmaya yönelik olarak 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığının kararına göre tarihte herhangi bir uzatma olmayacağı yönündedir. Bakanlık, konut satışlarının artması ve vergi ihtiyacı dolayısıyla söz konusu indirimin süresini uzatmayacak.

Konut Fiyatları Yeni Yılda Ne Olur?

İnşaat malzemelrine gelen zam, konutta maliyet artışını yüzde 50’ye yükseltti. Fakat yine de firmalar fiyat artışı yapmadı bu durum şu an hali hazırda bulunan evler için geçerlidir, yeni başlanacak projeler için fiyatlar yüzde 50 daha artacaktır. Ev alırken kredi çekmek kaçınılmaz bir son, hele de fiyatlar böylesine yükselmişken kamu bankalarının ve özel bankaların katıldığı düşük faizli kredi fırsatlarından yararlanarak kredi çekilmesi daha karlı olacaktır. Firmalar 60 aya kadar 0 faiz uygularken nakit alımlarda yüzde 20’ye varan indirimler yapıyor. Bu durumda alıcı için fırsata dönüşüyor.

Yorumlar (0)
26°
açık
Günün Karikatürü Tümü