Eylül Ayı Kira Artış Oranları Açıklandı

Ev sahiplerinin ve kiracıların yakından takip ettiği Eylül ayı kira artış oranları açıklandı. TÜİK tarafından yayımlanan TÜF

Haberler 18.09.2019, 16:32 14.11.2019, 13:00 Abdurrahim KARABAYIR
Eylül Ayı Kira Artış Oranları Açıklandı

Ev sahiplerinin ve kiracıların yakından takip ettiği Eylül ayı kira artış oranları açıklandı. TÜİK tarafından yayımlanan TÜFE ve TEFE verilerine göre belirlenen artış oranları son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Gelen yeni zam oranları ile kira artış oranı %19,75 olarak belirlenmiştir.

Ev sahibi ve kiracılar arasında en büyük tartışmalardan biri olan kira artış oranları, yapılan yeni zamla birlikte yeniden tartışma konusu olmuştur. Ağustos 2019 verilerine göre TÜİK yıllık TÜFE ortalamasını %19,62 olarak belirlemiştir. TÜİK tarafından belirlenen yeni verilere göre Eylül ayı için yeni sözleşme yapacak olanlar için ev sahipleri %19,62 zam yapabilecektir.

Kira Artış Oranları Rekor Seviyede

Ekonomide yaşanan durgunluk ve enflasyon artışları Eylül ayı kira artış oranlarına da yansıdı. Son aylarda enflasyon rakamlarında düşüş yaşanmasına rağmen TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, kiracıları ile Eylül ayında yeni sözleşme yapacak ev sahipleri en fazla %19,62 oranında zam yapabilecektir. Ev sahibi ve kiracılar uzlaşma yoluna giderek bu zam oranın altında artış yapabilirler.

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü