Fatih Portakal'a Şok Karar

Fox Haber sunucusu Fatih Portakal, ekranlarda Türkiye hakkında sömürgeci ifadelerini kullanması üzerine RTÜK tarafından ağır idari para cezasına çarptırıldı.

Haberler 07.02.2020, 16:25 Onur DİMLİ
Fatih Portakal'a Şok Karar

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu 6 Ocak'ta çeşitli Türk televizyonları tarafından haber konusu olan ve Türkiye'nin Akdeniz'deki faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunan ifadelerde birtakım yanlışlıklar tespit etti. Tespit edilen bu hataların sonucunda 6 kanala para cezası uygulanması kararı verildi. 6 isim arasında Fox TV haber spikeri Fatih portakal da yer alıyor. Portakal sunduğu haberde Türkiye'yi sömürgeci ilan etti. Haberin ardından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu acil toplanarak haberin içeriğinde 6112 sayılı kanunun 8. maddesine göre çelişkili ifadeler yer alıyordu. Kanunda tarafsız gerçeklik ve doğruluk ilkelerine bağlı kalarak haber yapma gerekliliğini ihlal eden Fatih Portakal hakkında idari para cezası uygulandı.

Haber Yayınları Tek Tek İncelendi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun 6 televizyon kanalı hakkında verdiği cezalar sonucunda deprem ile ilgili yapılan yayınlarda da inceleme başlatıldı. İzleme uzmanları, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na televizyon kanallarında yer alan deprem ile ilgili haberler hakkında rapor sundu. Elazığ, Manisa ve İzmir gibi illerde üst üste yaşanan deprem felaketinden sonra halka sorumlu ve bilgilendirici haberler vermek yerine vatandaşta korku, endişe ve panik yaratacak duyguları oluşturdukları gerekçesiyle 5 kanala RTÜK tarafından idari para cezası verildi.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu