Fiyat Farkı Düzenlemesi Yolda

Papaz Brunson krizi nedeniyle artan dolar oranından sonra, birçok inşaat şirketi fiyat farkı nedeniyle büyük kayıplar yaşadı.

Haberler 09.10.2019, 13:14 11.11.2019, 20:19 Abdurrahim KARABAYIR
Fiyat Farkı Düzenlemesi Yolda

Papaz Brunson krizi nedeniyle artan dolar oranından sonra, birçok inşaat şirketi fiyat farkı nedeniyle büyük kayıplar yaşadı.

Özellikle kamu müteahhitleri ihaleler nedeniyle büyük kayıplar verirken, konut projeleri müteahhitlere zarar vermeye başladı.

Türkiye müteahhitler Birliği (TMB) Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, " inşaat sektörü, istihdam yaratıldı, bölgesel farklılıklara bakılmaksızın özellikle ekonomik riskler ve artan dönemlerde işsizlik çok daha önemli hale geliyor.

Bu nedenle hükümetimizin desteğiyle işsizliğin tekrar azaltılmasına katkıda bulunmak istiyoruz. Bu çerçevede, müteahhitlerimizin halkla iş yapma projelerinde yaşanan büyük maliyet artışlarından kaynaklanan soruna çözüm olarak fiyat farkı bekliyoruz. "

Türkiye İnşaat Sektörü işverenler Derneği Başkanı Celal Koloğlu, " Türkiye inşaat malzemeleri sektöründe ileri bir noktada. İnşaat malzemesinin yerel ve ulusal üretim payının artırılması, dış bağımlılığın azaltılması açısından önemlidir.

Yerli malların kullanımını artırmak ve ithalatı önlemek için yerli ve milli teknoloji Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları artırılmalıdır. Önce tamamlanan projelerin yüzde 80'inden fazlası belirlenmeli ve en kısa sürede ekonomiye getirilmelidir " dedi .

Fiyat Farkı Hesaplanmalı

Sektörünün yaşadığı en büyük sorunların başında ani fiyat farkı bulunduğunu belirten Kologlu dedi, katsayısı, inşaat çalışmaları ve malzemelerin ağırlık oranını özelliklerine göre belirlenen "gerçekçi fiyat farkı sistemi, tek yüklenici korumaz, ama yatırımların devamını ve tamamlanmasını sağlayacaktır.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
-2°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü