Geriye Dönük Vergi Denetimi Başlatıldı

Maliye Bakanlığı yüzlerce maliye müfettişi görevlendirmesi ile geriye dönük vergi denetimlerini artırdı. Daha düşük bir tapu harcı ödemek iç

Haberler 31.08.2019, 15:42 21.10.2019, 21:26 Onur DİMLİ
Geriye Dönük Vergi Denetimi Başlatıldı

Maliye Bakanlığı yüzlerce maliye müfettişi görevlendirmesi ile geriye dönük vergi denetimlerini artırdı.

Daha düşük bir tapu harcı ödemek için tercih edilen tapu beyanında malın değerinin düşük gösterilmesi yöntemi de bu denetimlerde irdelenecek.

Maliye Bakanlığı Çarpraz Kontrol ile Yalan Beyanı Tespit Etti!


Maliye Bakanlığı'na düşük tapu harcı ödenen tüm satışlar takip edilmeye başlandı.

Son 10 yıllık tüm alış satış işlemleri incelenecek. Maliye Bakanlığı her türlü çabayı gösteriyor ve düşük tapu harcı gösterenleri tek tek tespit ederek para cezası vermeye başladı. Maliye Bakanlığı tarafından gönderilen mektuplar ile vatandaşlar ceza konusunda uzlaşmak için vergi dairelerine davet ediliyor.

Maliye Bakanlığı'na yakın bir kaynaktan edinilen bilgilere göre, tapu harcı ekstresini ve bankaların tüm işlemlerinin incelenecek ve gerekli durumlarda vatandaşlara ceza kesilecek.

İlk olarak, Maliye Bakanlığı alım satım işleminde taşınmazların değerini düşük gösterilenleri tespit sürecini başlattı. Lüks evlerde bireysel satış reklamlarını analiz eden Maliye Bakanlığı, konut duyurularını bile takip ediyor. Daha sonra satış işleminde usulsüzlük yaptığı tespit edilen vatandaşlar vergi dairesi davet ediliyor.

Burada pişmanlık hakkı sunulur ve gerçek beyan için bir şans daha veriliyor. Kabul eden vatandaşlar usulsüzlük yaptığı için gerçek ödemesi gereken tapu harcını ödemenin yanı sıra yüzde 25 para cezası ödüyor.

 

Yorumlar (0)
20°
açık
Günün Karikatürü Tümü