İlk Kez Ev Alanlara Devletten 25 Bin TL Hibe Desteği!

Konut satışlarının yeniden hızlanmasıyla birlikte emlak sektörünü daha hareketli bir hâle getirmek isteyen devlet yeni bir uygulama başlattı.

Haberler 10.09.2019, 15:21 21.10.2019, 21:24 Abdurrahim KARABAYIR
İlk Kez Ev Alanlara Devletten 25 Bin TL Hibe Desteği!

Konut satışlarının yeniden hızlanmasıyla birlikte emlak sektörünü daha hareketli bir hâle getirmek isteyen devlet yeni bir uygulama başlattı. Buna göre ilk defa ev sahibi olacaklar belirli kriterleri taşımları durumunda devletten 25 bin TL geri ödemesiz para desteği alacakları. Detaylar haberimizde...

Ev sahibi olmak isteyenlere devlet teşvikleri giderek artıyor. Son dönemde büyük bir sıkıntı içine giren emlak sektörü, kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını indirmesiyle birlikte yeniden hareketlenmişti. Vatandaşın konut satın alırken ev peşinatını çıkarmakta zorlanması üzerine hükümet tasarrufu teşvik etmek amacıyla konut hesabı uygulamasını uygulamaya geçirdi.

Konut Hesabıyla 25 Bin TL Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Devlet desteği almak isteyen vatandaşlar açtıkları konut hesabında en az 3 yıl boyunca para biriktirmek zorundadır. Ayrıca hesaplarında 36 ile 47 ay arasında para biriktirenlere hesaptaki birim tutarının %15'i kadar devlet desteği yapılır. Hesaplarında 48-59 ay arasında para biriktirenlere birikimin %18'i kadar hibe verilir. Son olarak hesaplarında 60 ay ve üzeri birikimlerde %25 oranında devlet teşviki eklenir. Ancak vatandaşa ödenecek tutar için 24 bin 746 TL üst sınır bulunmaktadır. Bu sınırın üstünde ödeme yapılmaz.

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü