İmar Barışına Başvuranlar Dikkat

İmar barışı için geçerli olan yasadışı yapıların kontrolü tüm hızıyla devam ediyor. İmar barış başvuru şartları, aranan kriterleri karşıl

Haberler 20.09.2019, 00:00 25.10.2019, 20:55 Rıdvan Yasin YİĞİTOĞLU
İmar Barışına Başvuranlar Dikkat

İmar barışı için geçerli olan yasadışı yapıların kontrolü tüm hızıyla devam ediyor. İmar barış başvuru şartları, aranan kriterleri karşılamamasına rağmen Bakanlığın yasa dışı yapıları için başvuruyu incelemeye başladı.

İmar Barışına Başvuranlar Dikkat!


İmar barışı başvurusunda bulunarak bina tescil belgesi alan tüm binalar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tek tek incelenmeye başlandı. Özellikle, 31 Aralık 2017 tarihinden sonra imar barış başvurularının yapıldığı yasadışı binalar incelenirken, imar barışına aykırı oldukları tespit edilen binalar için yıkım kararı verildi.

2019 yılının ilk 9 ayını kapsayan dönemde, Bakanlığın 1.164 adet taşınmaz mal üzerinde inceleme yaptığı, 2 bin 453'ünün SİT bölgesinde olduğu, toplam 3 bin 956 binanın imar barışına karşı olduğu belirtildi.

Tespit edilen yapıların 423'üne yıkım kararı verildi. Bakanlığın geri kalanlar hakkında suç duyurusunda bulunduğu ve hukuki sürecin devam ettiği öğrenildi.

Yasadışı yapılar yıkılacak, bina tescil belgesi için ödenen para yanacak!


İmar barış başvurusuna uymamasına rağmen, başvuranın bina tescil belgesi aldığı ve yasadışı yapıların yıkılacağı belirlenmiştir. Bu yapılar için yapı tescil belgesi iptal edilecek, ancak toplanan yapı tescil belgesi ücreti taraflara iade edilmeyecek ve Bakanlık bütçesi gelir olarak kaydedilecektir. Başka bir deyişle, yasadışı yapı için başvuran kişinin hem yasadışı yapısı yok edilecek, hem de ödenen yapı kayıt belgesi yakılacaktır.

Yorumlar (0)
26°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü