İmar Barışı’ndaki Konu Olan Taşınmazların Satışı

Milli emlak müdürlüğü imar barışına mevzu bahis olmakta olan gayrimenkullerin, imar barışındaki konu olan taşınmazların  satışı durumunun  gerçekleştirileceğini ilan etmiş bulunmaktadır.

Haberler 28.12.2019, 00:00 30.12.2019, 13:38 Muhammed Selman Selçuk
İmar Barışı’ndaki Konu Olan Taşınmazların Satışı

Bu ilan Milli emlak müdürlüğü online sitesinde ve Resmi gazetede  tebliğ ile 31 Ekim'de ilan edilmiştir.  Bu satışlar ilk etapta  taşınmazın taraflarından biri olan yapı kayıt sahibi olan kişilere satışı yapılacağı bilinmektedir. Ve bu imar barışındaki konu olan taşınmazların, rayiç bedeller üzerinden de gerçekleştirilecektir.

Rayiç bedellerinin yüzde 10’u peşin olarak tahsil edilecek

Resmi gazetede yayımlanmış olan ilana göre bu tahsil edilecek olan bedeller çeşitli yollar ile tahsil edilebilecek belirli bir kısmı peşin olarak, sonrası taksit; tamamı peşin olarak tahsilat yapılabilmektedir. Taksit yüzde 10 peşinattan sonra geri kalan tutar 5 yıla kadar taksit yapılarak tahsil edile bilinir. Ancak satış taksitli yapılır ise belirli bir faiz oranı uygulanmaktadır. Ama bu faiz oranı kanunen belirlenen faiz oranından çok daha düşük hatta yarı yarıya olmaktadır.

Satışın yapılamayacağı alanlar

Imar barışındaki konu olan taşınmazların satışı dışında kalan alanlar vardır  bu alanlar devlet bünyesinde olup satışı gerçekleştirilmeyecektir. Bu alanlar ise mera alanı, ormanlar, kıyı kanunu dışında kalan bölgeler, alanlar, parklar, tabiat alanı, tabiatı koruma alanı, koruların satışı yapılmayacaktır.

Yani kültürel ve tabiat alanlarının satışı asla kesinlik ile yapılmayacaktır. Çünkü devlet bu alanları korumak ve kollamak ile yükümlüdür bir şahısa devri veya satışı yapılamaz. Bunun dışında kalan yerlerin satışı ise belirlenen koşullarda yapılmalıdır.

Yorumlar (0)
18°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü