İnşaat Azaldı, Fiyatlar Artıyor

Türkiye İstatistik Kurumunun yaptığı son açıklamada, inşaat sayılarında düşüşün devam ettiği ve maaliyetlerinde tam tersine yükselişe devam et

Haberler 26.08.2019, 13:16 21.10.2019, 21:27 Fatih OĞUR
İnşaat Azaldı, Fiyatlar Artıyor

Türkiye İstatistik Kurumunun yaptığı son açıklamada, inşaat sayılarında düşüşün devam ettiği ve maaliyetlerinde tam tersine yükselişe devam ettiği anlaşıldı. Konut yapım sayılarının düşüşündeki temel sebebin ise maaliyetlerin artması olarak gösterildi.

Sektörde yaşanan daralma ile müteahitlerin birçok lansmanı yapılacak projeyi de askıya aldığı öğrenildi.

Uzmanlar ise bu durumun ev almak ya da emlak yatırımı yapmak isyen yatırımcılar için bir fırsat olduğu fikrinde birleşiyorlar. Konut yapım sayılarındaki azalmanın aynı zamanda da ev fiyatlarını ilerleyen günlerde arttıracağı düşünülüyor. Yakın gelecekte konut stoğunun talebe tam karşılık veremeyeceğini ve dolayısı ile fiyatların da tavan fiyatlara yükseleceğini belirten uzmanlar, sektördeki daralma fiyatlara yansıyacağını belirtti.

Bankalar tarafından sağlanan 0,99 faiz oranı ile konut kredilerinin hızlandığı bu dönemde yapı ruhsat sayısındaki azalma kritik bir sürecin başlamasında etkin rol alabilir.

Geçen senenin aynı dönemine oranla yapı ruhsatı sayısının yüzde 60 düştü. Bu oranın ise işin ciddiyetini anlatır cinsten.

Ev Fiyatları Artar Mı?


Konut Geliştiricileri ve Yatırimcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Mevcut bir talep var. Ancak bu talebi karşılayacak arz yok. Bunun da anlamı çok açıktır ki emlak fiyatları yakın bir gelecekte artış gösterecek. Yatırım amacı ile olsun, kendisi oturmak amacı ile olsun, ev almayı düşünenlerin alım hareketine geçebileceği konumların hepsi oluştur." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü