İnşaat Sektöründe Ciro Endeksi Aralık 2019'daki Verilere Göre Düştü!

Tüik Ciro Endeksi Ekim 2019 verileri açıklandı. Açıklanan rapora göre düşen faiz oranları ve yükselen satış konut rakamlarına rağmen, inşaat sektöründe ciro düştü.

Haberler 28.01.2020, 22:04 Fatih OĞUR
İnşaat Sektöründe Ciro Endeksi Aralık 2019'daki Verilere Göre Düştü!

İnşaat sektörü ciro düşüşüne bir hayli üzüldü. Tüik Ciro Endeksi ekonomi açısından büyük önem taşıyordu. Açıklanan rapora göre, yükselen konut sayısı satışına göre ne yazık ki inşaat sektöründe ciro endeksi düşüş gösterdi.

Ekim Ayında Toplam Ciro %9 Oranında Arttı!

Tüik tarafından açıklanan verilere göre Türkiye'de sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektör gibi sektörlerde toplamda takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, geçen senelere göre ekim ayında toplamda %9 oranında arttığı, belirlendi. Mevsim ve takvimden arındırılmış ciro endeksi bir önceki aya oranla toplamda %0.5 oranında artış gösterdi.

İnşaat Sektöründe Ciro Endeksi %19 Oranında Azaldı.

Ne yazık ki inşaat sektöründe ciro düşüşü devam ediyor. 2019 Ekim ayında hesaplanan verilere göre geçen seneye oranla inşaat sektörünün %19 oranında azaldığı gözlendi. Bir önceki aya göre ise, %0.2 oranında düşüş gözlendiği belirlendi. 12 Aralık'ta Merkez Bankası tarafından yapılan Para Politikaları toplantısı sonrası 200 baz puan indirimi yapılmıştı. Buna bağlı olarak faizlerin hızlı düşüşüyle inşaat sektörü yine hızla canlanmaya başladı. Bütün bunlara rağmen inşaat sektöründe ciro düşüşü büyük üzüntü yarattı. Önümüzdeki günlerde inşaat sektörü ciro artışının gözlenmesi  bekleniyor.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü