Haberler

İnşaat Sektöründe Yabancıların Ülkemize Yoğun İlgisi

Ülkemizin hem doğal güzellikleri, hem kültürü hem de mimarisi yerli yatırımcıların olduğu kadar yabancı yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Son dönemlerde ülkemizde, inşaat sektöründe yapılan yeniliklerin ve teknolojik gelişmelerin de katkısıyla inşaat projelerinde ve sektörde önemli adımlar atılıyor. DAP Yapı Holding de yabancı yatırımcıların dikkatini çeken bu yenilikçi ve çağa uygun yapı projeleriyle öne çıkıyor.

Yabancılara gayrimenkul satışlarında önemli işlere imza atan DAP Yapı Holding yönetim kurulu başkanı, Türkiye’nin giderek artan konut talebini konut projeleri ile karşılayabileceğini ve ülkenin tanıtımı açısından önemli olacağını vurguluyor. Özellikle Arap ülkelerinden gelerek gayrimenkul sahibi olmak isteyen kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Konunun detaylarını yazımızda inceleyebilirsiniz.

Yabancı Yatırımcılar için Avantajlar

İnşaat sektöründe özellikle yabancı yatırımcıların konut taleplerinin hızla arttığı görülüyor. Bu artışın başlıca sebebi olarak da yapılan son düzenlemeleri göstermek mümkün. Yapılan son düzenlemelere göre yabancıya vatandaşlık hakkı verilmesinde gayrimenkul alım sınırının 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürülmesi önemli rol oynuyor. DAP Yapı Holding Yönetim Kurulu başkanının da sözleriyle ifade ettiğine göre yabancıya toplam konut satışında yılsonuna kadar yaklaşık 30 bin konutu bulabilir.

Yabancı yatırımcıların gayrimenkulleri almasıyla beraber hem mülkiyet hakkı hem de vatandaşlık alımları gerçekleşiyor. Ülkemizin iyi bir yatırım yeri olacağı düşüncesiyle hareket eden yatırımcılar için alımlarda KDV indirimi de uygulanıyor.  Ayrıca satış işlemlerinde prosedürlerin ve işlemlerin hızlandırılması da yabancı yatırımcıların dikkatini çekerek inşaat projeleri için yoğun ilgi göstermelerine olanak sağlıyor.

Yabancı Yatırımcıların Ülkemiz Ekonomisine Katkısı

Ülkemizde gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Hem inşaat projelerinde yer almak isteyen yabancı inşaat şirketleri hem de yabancı yatırımcıların sayısı TÜİK Ağustos 2018 verilerine göre yüzde 129 artış yaşanarak bin konut satıldı.  Döviz getirici faaliyet olarak görülen inşaat projeleri gerçekleştiren inşaat firmaları ve yatırımcılar birbirleriyle kıyasıya yarışıyorlar. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi hem tatil hem iş imkanları açısından avantajlı olan ülkemizde de yabancıya konut satışı ciddi bir gelir kaynağı oluşturuyor.

Bu haberimize göz atınız:  Aydem ve Gediz Elektrik Kariyer Fuarında Öğrencilerle Buluştu

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Ülkemize gelmelerinin tek nedeni ülkelerinde bir ev alırlarken aynı paraya bizim ülkemizde kur farkından dolayı 2 ev alabiliyorlar.Tabi bu sadece bir neden diğer nedenler ise tarihi ve kültürel güzellikler doğal güzellikler ve yaşanabilir bir şehir olması nedeniyle yabancıların ağırlık verdiği bir yer haline geldi ülkemiz özellikle boğaz manzaralı arazilere kafayı takmış olan katarlılar boğazda yalı bırakmadılar her adımda etek giyen bir katarlıya denk gelebilirsiniz.Aslında yabancıların gayrimenkul olmalarını zorlaştıracak bir kanun yok aksine kolaylaştıracak bir çok kanun çıkarttı şimdiki hükumet maalesef parası olan bir günde istediği gayrimenkul alıyor benim vatandaşım da normal bir ev almak için 10 sene krediye borçlanıyor bu nasıl bir adalet anlayışı hükumete sormak istiyorum tabi soruya cevap verecek bir yanıtları varsa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün