Iraklı Göstericiler Abd Büyük Elçiliğini Bastı

Irak'ta son dakika gelişmesi: Iraklı göstericiler ABD büyükelçiliğini bastı ve sonrasında büyükelçilik binasını ateşe verdi. Bu gösterinin sebebini ise ABD savaş uçaklarının Ketaib Hizbullah merkezini yani üslerini vurmasını protesto etmeleri olarak göstericiler tarafından kamuoyuna gösterildi. 

Haberler 01.01.2020, 19:05 01.01.2020, 19:14 Soner YARDIM
Iraklı Göstericiler Abd Büyük Elçiliğini Bastı

Büyükelçilik binası duvarına ‘ halk tarafından kapatıldı ‘ yazıldı

Ülkede büyük yankı uyandıran bu gelişme, ülkede büyük bir korku etkisi yarattığı belirtildi. Bu gösteriyi yapmakta olan protestocular ilk olarak büyükelçilik binasının dış duvarını yaktı. Ülkede büyük tartışmalara sebebiyet vererek bu oluşan kargaşa ortamı ülkede büyük derecede huzursuzluk ortamı yaratmış oldu.

Güvenlik güçleri tarafından gaz bombası ile müdahale edildi.

Iraklı göstericiler ABD Büyükelçiliğini bastı ancak bunun öncesinde büyükelçilik duvarına yazılar yazarak büyük ses getirmeye çalışıldı. Öfkeli protestocular uzun süre etkisiz hâle getirilemedi. Ancak güvenlik güçlerinin atmış olduğu bombası ile etkisiz hâle getirildi. Irak'ta yerel tv ve gazetelerinde yer alan bilgiye göre bu gösteriyi yapan protestocular, etkisiz hale gelmeleri için atılan gaz bombasından etkilenerek yaralandı. Bu yaralanma sonucu hastaneye kaldırıldılar.

Bu gösteriyi yapan protestocular destekleyen halk, protestocular için destek kampları yaparak ‘ABD'ye ölüm’ gibi sloganlar atmaya başladı. Bu kızgın sempatizanların öfkesini dindirmek ise güvenlik güçleri tarafından yapılmaktadır. Bu sert ve öfkeli ortam Iraklılara büyük sıkıntılar yaşatmakta, gündelik yaşamın aksamasına da sebep olmaktadır.

Yorumlar (0)
16°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü