İstanbul’a Asit Yağmuru Geliyor

Uzmanlar, İstanbul’da asit yağmurlarının beklendiğini açıkladı. Bunu duyan vatandaşlar, tedirginlik yaşadı.

Haberler 20.01.2020, 18:43 Fatih OĞUR
İstanbul’a Asit Yağmuru Geliyor

Asit yağmurlarına karşı ne yapacağını bilmeyen vatandaşlara, uzmanlar kapalı alanlarda bulunmaları gerektiğini önerdi.  Asit yağmurlarının kesin yağıp yağmayacağı bilinmiyor. Ancak uzmanlar, yağma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyor. İTÜ Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Deniz Demirhan, İstanbul’a alçak basıncın hakim olacağını açıkladı. Ayrıca şehir atmosferinin kirli olduğunu, bunun da asit yağmurlarına neden olduğunu söyledi.

Asit yağmurları denilince herkes korkuyor. Ancak Demirhan, asit yağmurlarının atmosferi kirleten nedenleri temizlediğini belirtti. Asit yağmurlarından dolayı yeryüzünde birçok etkinin olacağı konusunda da uyardı. Perşembe ile pazar günlerinde dikkatli olunmasını önerdi.

Asit Yağmurları, İnsan Bedenini Etkiliyor

Meteorolojinin uyarılarına karşılık doktorlardan bu konuda önerilerde bulundu. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Kasapoğlu Hürkal, asit yağmurlarının insan üzerindeki etkileri konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Bu bilgileri, maddeleri halinde sıraladı.

Hürkal’ın açıklamalarına göre asit yağmurları cilt, akciğer ve göz hastalıklarının artmasına neden oluyor. Bunun nedeni olarak da asit yağmurları sırasında karbondioksit ve kükürt dioksit gazlarının soluma sırasında bedeni tahriş etmesini gösteriyor.

Alerjisi ya da astımı olanların dikkat etmesini konusunda uyarılarda bulunuyor. Bazı kişilerde hırıltılı solunum, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve öksürüklerin olabileceğini söylüyor. Bu durumlarda hemen doktora başvurmalarını öneriyor.

Kronik akciğer hastalarının ise doktor kontrolünde ilaçlarının dozlarını arttırmalarının fayda sağlayabileceğini söylüyor.

Yorumlar (0)
20°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü