İzmir’e 250 Metrelik Gökdelen

İzmir Konak’ta 250 metre uzunluğundaki 60 katlı gökdelen projesinin inşaat faaliyetleri başladı. Üç kez mahkemeden dönen gökdelen projesi için ruhsat verilmesi tartışmalara sebep oldu.

Haberler 13.12.2019, 14:02 Fatih OĞUR
İzmir’e 250 Metrelik Gökdelen

Kadifekale’yi Bile Geçecek

İzmir’in merkezine bu boyutlardaki bir gökdelen inşaatının kentin mimari yapısını olumsuz etkileyeceğini söyleyen Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Alpaslan, planın iptal edilmesi için açılan davanın devam ettiğini söyledi. İnşaatın bitmesi durumunda yapı, 186 metre yüksekliğindeki Kadifekale’yi de geçerek şehrin en büyük gökdeleni ünvanını da almış olacak. İzmir için tarihi bir önem taşıyan Kadifekale’yi geçen bu projenin bitirilmesi halinde İzmir’in kalbinde 60 katlı gökdelen inşa edilmiş olacak.

Neden Karşı Çıkılmıştı?

Halil İbrahim Alpaslan, Ankara ve İstanbul’u örnek vererek, yüksek binaların şehrin her yerine yapılmasının tarihi mimariyi öldüreceğinin yanı sıra kentin işleyişini de olumsuz yönde etkileyeceğini savundu. Trafiğin de olumsuz etkilenebileceğini söyleyen Alpaslan, şehrin alt yapısının ve oluşacak mikro klima ile gökdelen çevresinin de bu olumsuzluktan etkileneceğini ifade ederek inşaat ruhsatı veren Konak Belediyesi’ne tepki gösterdi. 60 katlı gökdelen vatandaşların da olumsuz yorumlarına hedef oldu.

Bu binanın uzun zamandır gündemde yer ettiğinin de altını çizen Halil İbrahim Alpaslan, planları sürekli iptal ettirdiklerini de belirtti. 2010 yılından beri planlanan 60 katlı gökdelen büyük tepkilere yol açtı. Konuyla ilgili yargı süreci devam ediyor.

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Karikatürü Tümü