Kaçak Yapılar İçin Yeni Düzenleme

AK Parti yetkili grup üyeleri, şehirlerin kentleşmesi konusunda daha dikkat çekici ve caydırıcı olan çalışmaları başlatmak için hazırlamış oldukları teklifi Meclis Başkanlığına sundu.

Haberler 23.01.2020, 13:47 Fatih OĞUR
Kaçak Yapılar İçin Yeni Düzenleme

Türkiye’de her ne kadar kentsel dönüşüm çalışmaları yapılsa da ve kaçak yapıların yapılmaması için her ne kadar çalışma yapılsa da bu durum, engellenememekte ve her geçen gün ülkenin kentsel düzenini bozmaktadır. Özellikle artan deprem olayları sonrasında, yetkili bakanlıklarca önlem çalışmaları yapılmaya başlandı. Bu çalışmalardan birisi de, deprem durumunda en çok risk taşıyan kaçak yapıların engellenmesi çalışması oldu. Çünkü vatandaşlar, vergiden ve daha fazla masraftan kaçınmak için kaçak yapılar yapmakta ve bu yapılar denetlenmediği için de oldukça risk barındırmaktadır.

Bölgeye Göre Ceza Geliyor

Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yeni hazırlanan durum ve yasa ile ilgili açıklama yaptı ve uygulanması beklenen ceza yöntemi hakkında da bilgi verdi. Yeni yapılacak olan çalışmaya göre bölgelere göre ceza kesilecek. Mesela aynı metrekareye sahip olan kaçak yapılar, o bölgenin emlak değeri üzerinden fiyatlandırılacak ve kaçak yapı sahibine ceza olarak verilecek.

Bu yöntem ile kaçak yapıların yıkılması için teşvik ve yapmayı düşünenler için önlenmeye çalışılacak. Ceza olaylarına bakıldığında, bu durum 81 ilde de geçerli bir uygulama olacak. Fakat emlak değer farkları nedeni ile İstanbul, mesela diğer farklı şehirlere göre daha pahalı ceza ödeyecek.  

Yorumlar (0)
20°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü