Kamu Müteahhitleri Büyük Zarara Uğradı!

Tasfiye Kararnamesi olumsuz sonuçlanan kamu müteahhitleri iflasın eşiğine geldi. Fiyat farkı kararnamesinden umduklarını bulamayan müteahhitler, tasfiy

Haberler 12.09.2019, 11:28 21.10.2019, 21:22 Abdurrahim KARABAYIR
Kamu Müteahhitleri Büyük Zarara Uğradı!

Tasfiye Kararnamesi olumsuz sonuçlanan kamu müteahhitleri iflasın eşiğine geldi. Fiyat farkı kararnamesinden umduklarını bulamayan müteahhitler, tasfiye kararnamesi için başvuruda bulunmuştu. Bu başvuruların da reddedilmesi ile büyük zarara uğrayan kamu müteahhitleri, bu noktada çözüm bulamazlarsa çok sayıda iflas haberinin gündeme gelebileceği öğrenildi.

İnşaat Mühendisler Odası Başkanı Kahraman Bulut, müteahhitlerin son dönemde yaşadığı büyük zarar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakanlar tarafından sık sık gündeme getirilerek çıkacağı konuşulan tasfiye kararnamesi çıkarılmamış ve bu durumdan müteahhitlerin büyük mağduriyet yaşaması kaçınılmaz olmuştu.

"İflasın Eşiğine Geldiler"

Bulut yaptığı açıklamada, son bir yıl boyunca yükselen dolar kuru sebebiyle inşaat maliyetlerinde aşırı artış yaşandığını aktararak işe başlangıç maliyetleri uygun seviyede olan kamu müteahhitlerinin daha sonra yaşanan artıştan dolayı büyük zarar ettiklerini bir kez daha dile getirdi.

Yaklaşık 6 aydır bekleyen onlarca kamu müteahhidinin beklediği görüşler olumsuz olarak geri döndü. Bulut, "Maalesef Hazine ve Kocaeli ve tüm Türkiye'de hemen hemen tüm başvurular için tasfiyeyi uygun görmedi ve nihai kararı işi yaptıran kurumlara bıraktı." diyerek müteahhitlerin büyük mağduriyet yaşadığını ve iflasın eşiğine geldiğini aktardı.

Yorumlar (0)
27°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü