Kanal İstanbul Projesi İle Bölgenin Nüfusu 25 Milyona çıkabilir!

Kanal İstanbul projesi ile ilgili yapılan bir değerlendirmede projenin uygulanması halinde bölgenin nüfusunun 25 milyon Trakya ile birlikte 45 milyon olabileceği uyarısı geldi.

Haberler 14.12.2019, 13:19 14.12.2019, 17:12 Muharrem KARAKUŞ
Kanal İstanbul Projesi İle Bölgenin Nüfusu 25 Milyona çıkabilir!

Kanal İstanbul projesi uzun zamandır AK Parti hükümeti tarafından sıkça gündeme getiriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı  Ekrem İmamoğlu ve CHP Milletvekilleri tarafından yeni bir değerlendirmede bulunuldu.

Kanal İstanbul projesi için TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı  Cemal Gökçe açıklamalarda bulundu.

İstanbul Nüfusu 25 Milyonu Bulabilir.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, 3.köprü, 3. havalimanı ve Çanakkale Köprüsü, projelerinin de olduğunu vurgulayarak Kanal İstanbul projesinin uygulanması halinde bölgenin İnşaat sektörünün bir arazisi haline geleceğini belirtti. Kanal İstanbul’un uygulanması ile kıyı şeridi ve çevresine yapılacak inşaatlarla, burada yeni bir kent oluşturulacağını öne süren Cemal Gökçe İstanbul nüfusunun 25 milyon Trakya nüfusu ile birlikte ise 40 milyonu bulacağını ifade etti.

Tarım Alanları Zarar Görecek!

 Cemal Gökçe konuşmasında, " Bu proje Trakya havzası ile İstanbul şehrinin bitmesine sebep olabilir. Melen Barajı'nda bulunan çatlak nedeniyle buradan İstanbul'da su verilemiyor. Diyar baraj kaynaklarının yok edilmesiyle İstanbul'un su ihtiyacı karşılanması mümkün değildir. 45 kilometre üzerine kurulacak olan bu Kanal İstanbul projesi,  tarım alanlarını parçalayacak ve bu bölgede 7 ile 10 köprü yapılmasına sebep olacaktır. Kanal ile boğaz arasında bir bölge haline gelen adanın tüm ulaşım yollarının değiştirilmesi gerekecektir. Bu da ulaşım sorunlarını doğuracaktır. "diye belirtti.

Yorumlar (0)
11°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü