Kayseri’de Yer Altı Şehri Bulundu

Kayseri’ye bağlı Büyük Bürüngüz Mahallesi’nde 1300 metre uzunluğunda yer altı şehri bulundu.

Haberler 24.11.2019, 21:10 08.01.2020, 18:02 Onur DİMLİ
Kayseri’de Yer Altı Şehri Bulundu

Koramaz Vadisi sınırları içinde bulunan Büyük Bürüngüz Mahallesi’nde kazı çalışması yapıldı. Obruk Mağara Araştırma Grubu ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından destek verilen mağara araştırmaları sonucunda Aymanlı Yer Altı Şehri bulundu. Çalışmaları devam eden yer altı şehri uzunluğu ve kilit taşlarıyla gözleri üzerine çekiyor.

Korunma Ve Sığınma Amaçlı Kullanılmış

Bu gibi yer altı şehri bulunmasında büyük payı olan Mehmet Akgül, mahallenin tarihinin Dulkadiroğulları Beyliği’ne kadar uzandığını belirtti. Koleksiyoner Mehmet Akgül, buradaki mahallelinin Türk ve Müslüman topluluklar olduğunu ifade ederek, mahallede bir yer altı şehrinin bulunduğunu bölge halkından sıklıkla duyduğunu söyledi.

Yer Altı Şehrinin Bulunma Serüveni

Yedi yerleşimi içinde barındıran Koramaz Vadisi Projesi adıyla, çalışmalar bir yıl önce başladı. İstanbul’dan profesyonel  anlamda bir mağara ekibi gelip, bölgede kazı çalışmalarına başladı. Ekibin yürüttüğü çalışmalar sonucunda Aymanlı Yer Altı Şehri bulundu. Araştırmalar sonucunda yer altı şehrinin korunma ve sığınma alanı olarak yapıldığı saptandı. Tarihte kavimlerin saldırılarına uğrayan bölge halkı, saldırı anında yer altına inmiş ve böyle korunmuş. 1300 metre uzunluğa ve 26’dan fazla kilit taşına sahip. Kilit taşları kapı anlamına geliyor ve içeriden döndürülerek kapatılıyor. Dışarıdan açılması mümkün olmayan bu taşların 2 metre çapında olduğu belirtildi. Bazı yerler çökmüş olmakla beraber şehrin bazı yerlerine de girilemiyor. Çalışmalar bittiğinde ise yer altı şehrinin uzunluğunun iki katına çıkacağı düşünülüyor.

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü