Konut Kredilerinde Faiz Düştü, Emlak Sektörü Yeniden Hareketlendi

Özellikle son 6 aydır büyük bir durgunluk yaşayan konut ve inşaat sektörü yeniden canlanmaya başladı. Emlak sektörünün ivme kazanmasının arkas

Haberler 07.09.2019, 11:58 21.10.2019, 21:24 Rıdvan Yasin YİĞİTOĞLU
Konut Kredilerinde Faiz Düştü, Emlak Sektörü Yeniden Hareketlendi

Özellikle son 6 aydır büyük bir durgunluk yaşayan konut ve inşaat sektörü yeniden canlanmaya başladı. Emlak sektörünün ivme kazanmasının arkasındaki sebepler ise kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 faiz oranlı konut kredisi kampanyaları ile inşaat sektöründeki indirimler olarak görüldü.

Global Trends Expert Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Akbaba, emlak sektörünün kısa dönemdeki geleceği hakkında umut dolu açıklamalarda bulundur. Akbaba; yabancıların konut alımlarına değinerek, faizlerin yüksek olduğu dönemde bile yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye'den konut almaya devam ettiğine ve bu satışların hiç hız kesmediğine dikkat çekti.

"Yakın çevre coğrafyalar, Türkiye'ye büyük önem veriyor. Cumhurbaşkanımızın ismi, bu coğrafyadaki insanların ona inancı ve güveni, bizim şirket olarak büyük paralar harcadığımız reklamlardan çok daha etkili oluyor." açıklamasında bulunan Akbaba, son 15 yıllık dönemde ülkemize yabancı yatırımcı akışının en önemli sebebinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a inançları olduğunu kaydetti.

Yeni Faiz İndirimi ile Satışlar Artacak

Merkez Bankası'ndan gelecek yeni faiz indirimi kararıyla faizlerin daha da düşeceğini ve bunun akabinde yabancı yatırımcıların konut alımının artacağına dikkat çeken Akbaba, "Hükümetin faiz kararı bizi çok umutlandırdı. Faizler düşünce yabancılar yeniden gelmeye başladı." açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
27°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü