HaberlerKonut Projeleri

Ev Almak İsteyen Çalışanın Konut Peşinatını Devlet Ödeyecek

Çok tartışılan yeni kıdem tazminatı düzenlemesinde, tartışmalara neden olan konuların dışında, vatandaşa avantaj sunan çalışmaların varlığı da yüzleri güldürüyor. Yeni kıdem tazminatı düzenlemesine göre, ev almak isteyen çalışanların konut peşinatı devlet tarafından ödenecek. Çalışmanın konut kredisi ve hangi alanları kapsayacağı henüz netlik kazanmasa da, ev almak isteyenlere peşinatın karşılanmasının konut kredisi peşinatı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Konut Kredisi Peşinatı Kıdem Tazminatı ile Karşılanacak

Birçok tüketici, bu durumdan rahatsız olsa da, aslında düzenlemenin detayı gönüllülük esasına dayanacak haberleri de konuşulanlar arasında. Kıdem tazminatına dokunmak istemeyen kişilerin böyle bir uygulama neticesinde ev almak istemesi, zorunlu olduğu zaman tazminata dokunmak istemeyen kişiler tarafından tepkiyle karşılandı. Ancak bu tepkiyi göz önünde bulunduran hükümet, sadece isteyen kişiler için bu uygulamayı yürürlüğe koymayı planlıyor. Yani ev almak isteyen kişinin talebi doğrultusunda, şartlar uyuyorsa konut peşinatı kıdem tazminatı fonu tarafından karşılanacak.

Böylelikle kıdem tazminatına emekli olana kadar dokunmak istemeyen çalışanların, bu tazminatlarına dokunulmamış olacak.

Konut Kredisi İçin Önemli Sorun Kredi Peşinatı

Günümüz şartlarına baktığımızda kullanılan konut kredisi için en önemli sorun, konut kredisinin peşinatını bulmak olarak görülüyor. %25 tutarında olan peşinat, ev almak isteyen insanların önündeki engellerden en önemli olanı olarak bilinmekte. Zira 200 bin TL tutarında bir evi almak için yaklaşık 50 bin TL peşinat gerekiyor olmasa, taksitle ev almak isteyen birçok insanın bu hayalinden vazgeçmesine neden olmaktaydı.

Ev Almak İsteyen Çalışanın Konut Peşinatı Devletten

Her ne kadar ev almak isteyen çalışanın konut peşinatı devletten olarak adlandırılsa da, nihayetinde çalışanın kıdem tazminatından karşılanacak olması, kişinin kendi parasını kullanması anlamına geliyor. Ancak kıdem tazminatı için eskiden ara ödeme gibi bir uygulama olmaması düşünüldüğünde, ev almak isteyip de peşinat bulamayanlar için bu düzenleme, önemli bir fırsat sunuyor.

Kıdem tazminatı düzenlemesi henüz tam olarak netlik kazanmasa da, 15 yıl çalışan ve ev almak isteyen kişilerin peşinat tutarının karşılanması konusunda önemli çalışmaların yapılmaya başlandığı biliniyor.

Bu haberimize göz atınız:  Trenlerde 'Trenkart' İle İndirimli Yolculuk

Sürenin 15 yıl gibi uzun olması sebebiyle harekete geçen bakanlık, bu sürenin 5 ile 10 yıl olarak iki kademeli olarak belirlenmesi için yeni çalışmalar yapılacağını duyurdu. Bu düzenlemenin en önemli amaçlarından birisi hem peşinat bulamadığı için ev sahibi olamayanların ev sahibi olmalarını, hem de mevcut konut stokunun daha hızlı tüketilmesini sağlamaktır.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Sadece sesli gülüyorum hükumet sıcak para aramak için şekilden şekile giriyor ya arkadaş işçinin kırmızı çizgisi dediler elleme dediler sana ikaz ettiler neden halen anlamak istemiyorsun açık açık paranıza çökmek istiyoruz paramız bitti ülkedeki Suriyelilere bakacak paramız kalmadı dış borcu ödeyemiyoruz desenize ancak diyorsunuz ki 100 metre ileriye taşındık ya arkadaş insanları kandırmayın halka açık açık battık biz o yüzden para lazım bizde sizin adınıza tazminatlarınız dan fon oluşturacağız siz emekli olana kadar yani mezarda biz o parayı kullanacağız yani o kasayı da boşaltacağız deyiverin İstanbul gitti Ankara gitti büyük şehirler gitti rantta kalmadı hey corç versene borç olmaz maykıl bende de yok 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün