Konut Satışlarında Hareketlilik Var

Kısa bir süre önce konut kredisi faiz oranlarında meydana gelen düşü ile birlikte konut satışlarında bu ay içerisinde %525’lik bir artış yaşandı. 

Haberler 21.11.2019, 15:08 21.11.2019, 15:47 Abdurrahim KARABAYIR
Konut Satışlarında Hareketlilik Var

Uzun zamandır beklenen konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş gerçekleşti. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar ve konuta yatırım yapmak isteyen yatırımcılar tarafından merakla beklene bu düşüş konut satışlarının da artmasını sağladı. Konut alımındaki artışı kasım ayı sonu aralık ayı süresince daha da artması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl ekim ayı içerisinde tapu işlemlerindeki indirimlerin de etkisi ile ülkemizdeki ekonomi tarihinin en çok konut satışı gerçekleşmişti.  Uzmanlar 2009 yılı sonunda da 2008 yılı ekim ayı içerisinde gerçekleşen konut satışı atağı kadar olmasa da ciddi bir satışın olacağını öngörüyor.

İpotekli Satışlarda Artış Yaşandı

Banka destekli konut kredileri ile gerçekleşen satışı ifade eden ipotekli satış da 2019 yılının son aylarında yükselişe geçen konut satışlarından biri olarak dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda dip seviyelere inen ipotekli konut satışları tekrar 50,000 seviyelerini gördü.

İnşaatçılar derneği başkanı Nazmi Durbakayım konuya yapmış olduğu açıklamada konut kredisi faizinde yaşanan düşüşü, özellikle ikinci el konut satışlarına kazandırdığı ivmeye dikkat çekti. Geçtiğimiz yıllarda sıfır ev satışlarının, sıfır ev alımlarında bankaların kredi tahsis etme oranının daha yüksek olduğunu ancak bu yıl düşen konut kredisi faz oranlarının yanı sıra ikinci el konut alımlarında da bankaların kredi tahsis etme oranının arttığına dikkat çekti.

Yorumlar (0)
13°
açık
Günün Karikatürü Tümü