Haberler

Kullanılmayan Arazileri Tarıma Kazandırılıyor

Ege'nin Manisa, Uşak ve İzmir'de 45 bin 564 hektar arazinin toplulaştırılması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından İzmir, Manisa ve Uşak’ta 45 bin 564 hektar alanda yürütülen arazi toplulaştırma çalışmalarıyla kullanılamayan alanlar ekonomiye kazandırılıyor.

DSİ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, çeşitli nedenlerle tarımsal faaliyetleri yapmaya imkan vermeyecek şekilde parçalanmış araziler üzerinde toplulaştırma işlemi yapılıyor.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, geçen yıl yapılan yasal düzenlemenin ardından arazi toplulaştırma yetkisinin kendi kurumlarına verildiğini kaydetti.

Bu konuda Türkiye’nin birçok şehrinde faaliyet yürüttüklerini vurgulayan Aydın, İzmir, Manisa ve Uşak’ın da bu kentlerden olduğunu aktardı.

Bu üç kentte 45 bin 564 hektar alanı toplulaştırmayı hedeflediklerini bildiren Aydın, “İzmir’deki 16 bin 994 hektar arazinin 10 bin 700 hektarlık kısmındaki çalışmalar tamamlandı. 24 mahallede de tapu tescilleri bitirildi. Manisa’da ise eş zamanlı 2 farklı bölgede devam eden çalışmalar toplam 18 bin 434 hektarlık alanda yürütülüyor. Uşak’ta ise 10 bin 136 hektarlık araziyi kapsayan çalışmalar sürüyor ve 10 köyün 5’inde tapu tescilleri tamamlandı.” ifadelerini kullandı.

Aydın, arazi toplulaştırması ile parsellerin büyüdüğünü, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanmasının kolaylaştığını bildirdi.

Bu haberimize göz atınız:  Gebze-Halkalı Demir Yolu Hattı Açılıyor
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Tarımda yapılan en büyük hata köylüden alınan toprağın kodamanlara verilerek endüstriyel tarım yapılması oldu.Yerli ve milli ürünümüzü az veriyor diye yok ettiler yerine genetiği ile oynanmış gdo lu tohumlar verdiler çiftçimizi de bir ekeceksin 10 alacaksın diyerek kandırdılar ama bununla da bitmedi eskiden toprakta böcekler solucanlar mineraller olurdu ama tarım ilaçları yüzünden toprağı toprak yapan solucan börtü böcek hepsi öldü bu nedenle de toprak öldü bereketli toprak artık hasta halini aldı şimdi çiftçi baba dede ata mesleğiniz bir şekilde icra etmeye çalışıyor ama ancak kendini kurtarabiliyor ülkede tarım az olduğundan saman da çıkmıyor ve yem pahalılığından hayvancılıkta gerektiği gibi yapılamıyor.İlaç gübre ve mazota gelen zamlar nedeniyle zaten biten tarımcılık sadece kendini kurtarmaya çalışan inatçı çiftçilerin elinde tarlalardan soframıza gelen gdo lu ürünler nedeniyle her 500 kişiden bir tanesi günlük kansere yakalanıyor oran bu kadar yüksek çıkmasında ne olsun bile bile bu ülkenin en önemli kaynaklarını tükettiler.Şimdi hasta toprak ve toplumla neler yapılabilir bence daha çok şey yapılabilir burada iş belediyelere düşüyor 5 yıllık ile başlayıp mahalli olarak örgütlenecek ve kalkınma planlarını hayata geçirecek bu şekilde taşra şehir demeden yurdun her yerinde bu hareketlilik başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün