Mersin’de 25 Kasım Yürüyüşü Yapıldı

25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında yüzlerce kadın yürüyüş yaptı.

Haberler 24.11.2019, 19:35 Onur DİMLİ
Mersin’de 25 Kasım Yürüyüşü Yapıldı

Mersin’de gerçekleşen yürüyüşe pankartlarla katılan kadınlar, 100 metre uzunluğunda turuncu bez açtılar. Yürüyüş, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda başlayıp Özgecan Aslan Meydanı’nda son buldu.

İstanbul Sözleşmesi Gündemdeydi

Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında gerçekleşen yürüyüşe bisikletli sürücüler de katıldı. Yürüyüşe, bölge halkının da desteği büyük oldu. Mersin Barosu’na bağlı başkan yardımcılığı yapan Fatma Demircioğlu konuyla alakalı açıklama yaptı. Demircioğlu, kadınların birlik içinde daha güçlü olacaklarını dile getirerek, bu yürüyüşü gerçekleştirdiklerini ifade etti. Fatma Demircioğlu, sosyal medyada ve sivil toplum kuruluşlarınca da sıklıkla gündeme gelen ‘İstanbul Sözleşmesi’nin de uygulanması gerektiğini belirtti.

Sistemde Değişikliğe Gidilmeli

Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Fatma Demircioğlu’nun gündeminde, sistemde yapılacak değişiklikler ön plandaydı. Öncelik olarak eğitim sistemine değinen Demircioğlu, kadının toplumdaki yeriyle alakalı konularla ilgili konuştu. Geleneksel rollerin dışında kalıp, kadının bir birey olması ile alakalı vurgu yapan Fatma Demircioğlu, toplumsal cinsiyetçi ayrım yapmanın insanlık suçu olduğunu söyledi.

Eğitim müfredatı içerisine bu konunun ele alınması gerektiğini de belirtip, son dönemlerde kadına yönelik şiddet eğilimlerinin arttığını ve bununla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılmasının öneminden bahsetti.

Şiddet dolu evliliklere kadınlarımızın mecbur olmadığının altını çizen Demircioğlu, kadınlarımızın ekonomik özgürlüğünün yaygınlaştırılması, nafaka tartışması, yargı süreci ve en önemlisi yaşama haklarının ellerinden alınmaması konularına da değinerek konuşmasını sonlandırdı.

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü