Meteoroloji, 15 Günün Uyarısını Şimdiden Yaptı

İstanbul, başta olmak üzere birçok yerde kar yağışı oldu. Yollar kapandı, vatandaş mağdur kaldı.

Haberler 23.01.2020, 13:09 Fatih OĞUR
Meteoroloji, 15 Günün Uyarısını Şimdiden Yaptı

Belediyeler, hızlı bir şekilde yollara açmaya çalıştı. Ancak ulaşım, tam olarak sağlanamadı.

Birkaç gün önce meteoroloji, yağışlı hava için beş günlük uyarıda bulunmuştu. Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde buzlanma ve sisin yoğun olacağını belirtmişti. Hatta İstanbul’da hafta sonu asit yağmurları uyarısında bulundu.

Meteorolojinin uyarılarına kulak veren vatandaşlar, tedbirler aldı. Soğuk havalardan az etkilendiler. Özellikle asit yağmuruna karşı kapalı alanlardan çıkmama kararı aldılar.

Bu uyarılardan sonra meteoroloji tekrar bir uyarıda bulundu. Bu seferki uyarı beş günlük değil tam 15 günlük.

Soğuk ve Yağışlı Havalar Ülkeye Giriş Yaptı

Meteorolojinin uyarısına göre yağışlı ve soğuk havalar, bugünden itibaren ülkeye giriş yaptı. Yurdun birçok yerinde yağışlı hava bekleniyor. Özellikle İstanbul, Çatalca ve Silivri bölgelerinde 15 gün boyunca karlı hava olacak. İç Anadolu Bölgesi’nde ise buzlanma, donma ve sis sık görülecek. Sabah ve gece vakitleri dışarıya çıkılmaması öneriliyor.

Ayrıca Sivas, Adıyaman, Elazığ ve Kastamonu illerinde yollar kapandı. Ulaşım sağlanamıyor. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşların tedbirleri olması gerekiyor. Çünkü soğuk hava şartları yaklaşık iki hafta daha devam edecek.

Belediyeler, durmadan yolları açmaya çalışıyor. Ancak olumsuz hava şartlarına buna imkan tanımıyor. Özellikle araç kullanan kişilerin kış lastiklerini takması ve düşük hızda arabayı kullanması öneriliyor.

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü