Oturduğu Evi Satın Alan Öğrenci Velileri Karlı Çıkıyor

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması kiralık konut piyasasını harekete geçti. Gayrimenkul alıcılarını bir araya getiren 'Uzmanlık Raporlam

Haberler 27.08.2019, 15:31 11.11.2019, 20:24 Muharrem KARAKUŞ
Oturduğu Evi Satın Alan Öğrenci Velileri Karlı Çıkıyor

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması kiralık konut piyasasını harekete geçti.

Gayrimenkul alıcılarını bir araya getiren 'Uzmanlık Raporlama' Türkiye'nin ilk ve tek online gayrimenkul müzayede sitesi Tapu.co I, seferber olan öğrencileri kiralık ev pazarına yorumladı.

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması kiralık konut piyasasını harekete geçti. Gayrimenkul müzayede sitesinde paylaşılan bir haberde, kiralık konut arayan öğrencilerin sayısındaki artış bu dönemde gayrimenkul piyasasındaki fırsatlara dikkat çekildi. Haberde paylaşılan verilere göre, öğrenciler ortalama 1.000 - 1.500 TL ile ev kiralama eğilimindedirler. Eskişehir, İstanbul, Samsun, İzmir ve Bursa lisans eğitimi için en çok tercih edilen illerdir. Üniversitelerin yoğun olarak tercih edildiği ve öğrencilerin en çok tercih ettiği mahallelerde ev kiraları artmaya devam ediyor. Tapu.com kurucu ortağı Emre Erşahin, iz 36.000 TL ile 400.000 TL arasında değişen geniş bir konut portföyüne sahibiz. İpotek oranları nın kamu bankalarında %0,99'a düşürülmesi yle satışlarda bir artış yaşıyoruz. Üniversite eğitiminin en az 4 yıl sürdüğünü vurgulayan Erşahin, lisans eğitimi sonunda bir öğrencinin ödediği kiranın ortalama 70.000 - 80.000 TL'ye ulaşabileceğinin altını çizdi.


100.000 TL'nin altında konut satın alabilme


Emre Erşahin, 100 bin TL'nin altında konut satın almanın mümkün olduğunu belirterek, "Ankara'da özellikle 100 bin TL'nin altındaki 144 konut satışı alternatifler var. En az 4 yıllık eğitim alan öğrencilerin tercih ettiği yerlerdeki ev kiralarını çarpağımızda, öğrenci ailesinin kira için ödenen ortalama tutarla evi satın almasının mümkün olduğunu ve bu satın almanın uzun vadede daha karlı olduğunu söyleyebiliriz. ve 4 yıl sonra satın alınan evin satış değeri ise TL bazında artacaktır.Bu durumda, aileler kiraya verecekleri para ile hem evi satın alarak bir yatırım yapmış olur hem de satış yaparken kar edebilirler." şeklinde sözlerine son verdi.

Yorumlar (0)
28°
açık
Günün Karikatürü Tümü