Haberler

Son Yasaya Göre Emlakçı Komisyon Oranları

Emlakçıya Ne Kadar Para Verilir?

Ev kiralamak isteyenlerin, evini satmak isteyenlerin ya da evlerini kiraya vermek isteyenlerin adresi emlakçılardır. Bazı insanlar bir takım sebeplerden dolayı eve dair tüm bu işlemler için emlak danışmanlarına danışırlar, bazı insanlar da emlakçılara komisyon vermemek adına sahibinden ilanları değerlendirerek işlemlerini yaparlar. Bu noktada, emlakçı komisyonu ne kadardır merak edilmektedir.

Emlakçı komisyonları, yapılacak olan işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple emlakçıya ne kadar para verilir sorunun net bir cevabı yoktur. Belirtilen yasalara göre;

Ev almak isteyen kişiler, alıcı ve satıcı üzerinden, satış bedelinin yüzde 2’si+KDV şeklinde komisyonu emlakçılara ödemek zorundadırlar.
Ev kiralamak isteyen kişiler, emlakçılara evin 1 yıllık kirasının yüzde 10’unu+KDV’sini komisyon olarak emlakçılara ödemek zorundadırlar.

Emlakçı Komisyonu Yasal Mı?

İşyeri, ev, arsa gibi taşınmazları ve gayrimenkullerin satışının ya da kiralanmasının söz konusu olduğu durumlarda, alıcı ve satıcı arasındaki bağlantıyı kuran ve kiralama ya da satış işlemlerinin gerçekleşmesini sağlayan kişilerin yani emlakçıların alacağı komisyon Emlakçı Komisyonu Kanunu kapsamında garanti altına alınmıştır. Bu nedenle, emlakçıların aldığı komisyonlar son derece yasalara uygundur.

Yasalar, alıcı ve satıcı arasındaki iletişimi satış yönetimini gerçekleştiren emlakçıların haklarını koruma altına almıştır. Öyle ki; bir emlak danışmanı, bir müşterisini söz konusu taşınmazın olduğu yere götürmeden önce, müşterisine Emlak Alım Satım Sözleşmesini imzalatır. Bu sözleşme, taşınmazı görmeye giden müşterinin emlakçıyı saf dışı bırakarak malı edinmesi durumunda, emlakçının hakkını koruyan bir sözleşmedir. Ayrıca bu sözleşmede, görüşmenin olumlu sonuçlanması durumunda, komisyon bedeli +KDV’nin müşteri tarafından ödeneceği yazılmaktadır ve bunun kabul edildiğine dair imza alınmaktadır.

Emlakçı komisyonu yasalarla koruma altına alınmıştır. Emlak Alım satım Sözleşmesi imzalandıktan sonra ve söz konusu taşınmaz için yapılan görüşme olumlu sonuçlanıp kiralama ya da satın alma işlemi gerçekleştirilmişse, sözleşmede belirtilen süre içerisinde emlakçıya komisyon ödemesi yapılması gerekmektedir. Özetle; emlakçıya ödeme yapılacağı müşteri tarafından, o sözleşme yapıldığı an kabul edilmiş sayılmaktadır. Tüm bunlara rağmen ödemesi yapılmayan komisyonlar için, emlakçıların icra takibi başlatma hakkı bulunmaktadır.

Bu haberimize göz atınız:  Rusya'dan Türkiye ile Ortak Helikopter Üretim Sinyali

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Bu emlakçılar var ya milleti cambaz yaptılar artık vatandaş kazıklanmaktan bıktı nerede bilmem ne emlaktan satılık kiralık yazısı görse bir dedektif gibi araştırıyor hatta kapıcıları sorguya çekiyor evin sahibine ulaşmaya çalışıyor evin sahibi de onları arıyor 🙂 bu bu şekilde sürerken dedektiflik peşinde koşmayan kiracı yada alıcılar emlakçılara astronomik komisyonlar ödeyerek adeta kaz gibi yolunuyor komisyonu geçtik o devede kulak emlakçının oyunu belli evi ev sahibi 300.000 satışa çıkar diyor emlakçi da bu ev bu paraya satılmaz sen bunu 280.000 yap bende satılırsa normal %2 komisyonumu alırım diyor ama evi soranlara 300.000 diyor ve müşteri düştüğünde komisyon artı fazla söylediği tutar cebe giriyor.Arkadaş yazık bu insanlara haram yemek hoşunuza mi gidiyor.Zaten insanlar evi olsun diye 10 sene çalışıp çabalıyor birde bu insanların parasına resmen çöküyorsunuz hem alıcıyı zarar ettiriyorsunuz hemde satıcıyı aza kanaat edin %2 komisyonuna yasalar çerçevesinde sahip olun aç gözlülük iyi bir şey değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün